راهنما خرید

راهنمای خرید یخچال فریزر + بررسی انواع یخچال ها + مزایا و معایب آنها

یخچال مهمترین وسیله در هر آشپزخانه ای است. از تازه نگه داشتن غذا گرفته تا چسباندن عکس های خانوادگی روی آن که از نظر شکل و هم از نظر عملکرد بسیار قابل توجه است.به دلیل وجود انواع مختلف یخچال و فریزر، تشخیص اینکه چه اندازه یا سبکی به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، یکمی کار دشواری به نظر می رسد.همانطور که گفتیم یخچال یکی از لوازم خانگی ضروری محسوب می شود و سالهای طولانی ممکن است در آشپزخانه با آن سپری کنید.در اینجا سوالاتی پیش می آید که در ادامه به انها پاسخ خواهیم داد.برای نمونه سوالاتی مثل : آیا یخچال ارزش هزینه کردن برای یک مدل داخلی پیشرفته را دارد؟ یا یک یخچال ساده با امکانات کم کافی است؟اگر به خواندن این مطلب علاقه دارید می‌توانیم به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه در خرید یخچال کمک کنیم.


فهرست مطالب


راهنمای خرید یخچال فریزر

اندازه یخچال بر اساس تعداد افراد خانواده

اولین مرحله در راهنمای خرید یخچال اندازه آن است که باید تصمیم بگیرید که کدام اندازه یخچال با نیازهای شما مطابقت دارد. ظرفیت کلی یک یخچال شامل هر دو بخش یخچال و فریزر خواهد بود. اکثر یخچال ها ظرفیت های جداگانه هر بخش را در مشخصات خود درج می کنند.

جدول راهنمای خرید یخچال از نظر تعداد افراد خانواده

تعداد افراد خانوادهحجم توصیه شده یخچال
1 تا 2 نفر250-380 لیتر
3 تا 4 نفر350-530 لیتر
بیش از 5 نفر440 لیتر به بالا

در مرحله بعد، فضایی را که قصد دارید یخچال را در آن نصب کنید، اندازه بگیرید. اگر در فضایی که توسط کابینت احاطه شده است نصب می شود، مطمئن شوید که محلی را برای تهویه و باز کردن درب در نظر گرفته اید. همچنین مهم است که اطمینان حاصل کنید که یخچالی که انتخاب می‌کنید از درب ورودی براحتی وارد خانه شود و با راه پله ها ، درب های داخلی و ورودی آشپزخانه برخوردی نداشته باشد.همچنین مهم است که بدانید یخچال جدید شما تا چه اندازه از دیوار یا کابینت‌های اطراف بیرون می‌آید. انتخاب یخچال توکار یا عمقی به تمیز نگه داشتن راهروها کمک می کند و فضای آشپزخانه شما را باز می کند. در ادامه با این نوع یخچال ها بیشتر آشنا می شوید.

معرفی انواع یخچال ها

نکته بعدی که در خرید یخچال بسیار حائز اهمیت است ، نوع و مدل یخچال می باشد.در ادامه این پست به بررسی و معرفی مدل های متفاوت انواع یخچال ها می پردازیم و مزایا و معایب هر یک از آن ها را باهم مقایسه می کنیم. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین یخچال فریزر ها هستید. آیا با جدیدترین تلویزیون های هوشمند آشنا شده اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون هوشمند را بخوانید. در بخش های سبز رنگ نوع و مدل یخچال را معرفی کردیم و در بخش های کادر قرمز مزایا و معایب یخچال ها را با هم بررسی می کنیم.

حتما بخوانید
راهنمای خرید همزن برقی + بررسی مزایا و معایب انواع همزن برقی‌ها

1. یخچال فریزر بالا

این نوع یخچال ها که بخش فریز در قسمت بالایی یخچال قرار دارد جز رایج ترین یخچال ها بشمار می رود.این یخچال ها 10 تا 25 درصد انرژی کمتری نسبت به یخچال های فریزر پایین مصرف کنند.یخچال فریزر بالا مواد غذایی منجمد شده را در بخش بالایی نگهداری می کنند و اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستند که زیاد به سراغ یخچال می روید این مدل شاید زیاد برای شما کارایی نداشته باشد.

یخچال فریزر بالا

در این نوع یخچال امکانات خاص زیادی پیدا نمی کنید ولی با توجه به طیف وسیعی از تولید این مدل از یخچال از هر برندی می توانید به راحتی مدل دلخواه خود را برای خرید انتخاب کنید. این یخچال های قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه دارند و یک گزینه عالی برای افرادی است که نیازهای اولیه یخچال را دارند محسوب می شود.از طرفی دیگر فضای اشغال شده این یخچال در مقایسه با مدلهای دیگر مثل ساید بای ساید ، دوقلو و غیره بسیار کم بوده و مناسب آشپزخانه هایی هست که فضای کوچکی دارند.

مزایای یخچال فریزر بالا :

 • ارزان‌ترین یخچال برای خرید
 • مصرف انرژی کمتر نسبت به مدل های دیگر
 • مدل های گوناگون از برندهای مختلف

معایب یخچال فریزر بالا :

 • بخش تازه نگه داشتن مواد غذایی در پایین

2. یخچال فریزر پایین

یخچال فریزر پایین گزینه خوبی برای خانواده هایی است که می خواهند غذای تازه داشته باشند. این دستگاه‌ها که به عنوان یخچال‌های پایه پایین نیز شناخته می‌شوند، کمی گران‌تر از یخچال های فریزر بالا هستند. با این حال، با نگه داشتن مواد غذایی مهم مانند نوشیدنی ها و محصولات، طراحی ارگونومیک تری ارائه می دهند.استفاده از این یخچال ها راحت است و شما مجبور نیستید مرتب خم و دچار کمردرد شوید. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین یخچال فریزر ها هستید. آیا با جدیدترین لباسشویی های سامسونگ آشنا شده اید؟البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین لباسشویی سامسونگ را بخوانید.

یخچال فریزر پایین

محفظه فریزر این مدل ها معمولاً کشویی است که برای دسترسی آسان به مواد غذایی یخ زده مورد علاقه شما بیرون کشیده می شود. بسیاری از یخچال‌های فریزر پایین دارای سبدهای سیمی یا محفظه های ذخیره‌سازی هستند تا به چیدمان مواد غذایی منجمد شما کمک کنند. در نتیجه فضای قابل استفاده کمتری را فراهم می کنند اما مرتب نگه داشتن وسایل را آسان تر می کنند.

مزایای یخچال فریزر پایین :

 • طراحی مناسب یخچال برای استفاده روزمره
 • طراحی بخش فریزر بصورت کشویی
 • تنوع مدل‌ها و برندهای یخچال های فریزر پایین
حتما بخوانید
تفاوت هاست و سرور؛ 4 تفاوت اصلی

معایب یخچال فریزر پایین :

 • در مقایسه با یخچال فریزر بالا کمی گران قیمت هستند
 • در فریزر کردن ممکن است کندتر از یخچال های فریزر بالا باشند

3. یخچال ساید بای ساید

یخچال های ساید بای ساید بخش های نگه داری تازه موادع غذایی و یخ زده را در مجاورت یکدیگر قرار می دهند. انجام این کار دسترسی آسان به هر نوع غذایی را فراهم می کند. از آنجایی که هیچ یک از بخش‌ها به عرض کامل دستگاه امتداد نمی‌یابد،در این نوع یخچال برای قرار دادن وسایل بزرگ‌تر گاها مشکلاتی به وجود می آید. بنابراین قبل از خرید یخچال ساید بای ساید به ظرفیت و انعطاف پذیری داخلی دقت کنید.

یخچال ساید بای ساید

انتخاب مدلی با قفسه‌ها و محل ذخیره‌سازی قابل تنظیم می‌تواند به شما کمک کند تا چیدمان را مطابق با نیاز خود سفارشی کنید. این نوع تطبیق پذیری اغلب عرض باریک را جبران می کند. بعلاوه، یخچال های ساید بای ساید دارای تعداد زیادی فضای ذخیره سازی درب هستند که به عنوان محلی برای نوشیدنی ها و سایر اقلام کوچکتر عمل می کند. فقط توجه داشته باشید که اگر می خواهید مدلی با قابلیت یخ ساز و آب سردکن خارجی داشته باشید، احتمالاً باید چند محل درب را قربانی این قابلیت کنید.

نکته دیگری که در راهنمای خرید یخچال های ساید بای ساید باید به آن اشاره کنیم قیمت آن هاست.یخچال های ساید بای ساید به دلیل داشتن امکانات بیشتر و فضای دخیره سایزی بالا طبیعتا گرانتر از یخچال های فریزر بالا و پایین هستند.

مزایای یخچال های ساید بای ساید :

 • قابلیت های جالبی مانند یخ ساز و آب سرد کن
 • طراحی زیبا و خلاقانه که به محیط اشپزخانه زیبایی خاصی می بخشد.
 • ظرفیت ذخیره‌سازی خوب
 • دسترسی مناسب برای افراد ویلچری

معایب یخچال های ساید بای ساید :

 • به دلیل داشتن یخ‌ساز، آب‌سردکن و دستگاه تصفیه آب فضای زیادی را از یخچال و فریزر اشغال می کند.
 • به دلایل باریک بودن فضای داخلی برای قرار دادن خوراکی‌های با اندازه بزرگ مشکل‌ساز می‌شود.
 • اندازه فیزیکی بزرگ آن فضای زیادی را اشغال می‌کند و نمی‌توان آن را در یک فضای تنگ قرار داد.
 • دمای بالا و پایین یخچال می‌تواند ناهماهنگ باشد.

 4. یخچال درب فرانسوی

یخچال فریزرهای درب فرانسوی یک نوع شیک از یخچال های فریزر پایین هستند. آنها دارای درهای دوتایی هستند که به جای درب تکی که به سمت چپ یا راست باز می شود از مرکز به سمت بیرون حرکت می کنند. درب های نیمه عرض به این مدل ها اجازه می دهد تا در فضاهای تنگ تری فشرده شوند.

یخچال درب فرانسوی

اگر یک فضای کوچک آشپزخانه در نزدیکی یخچال خود دارید، انتخاب طرح درب فرانسوی می تواند به وسیع نگه داشتن راهروها حتی با باز بودن درها کمک کند. به علاوه، وقتی فقط یکی از دو در را باز می‌کنید، دیگری به حفظ هوای خنک کمک می‌کند و بار سیستم خنک‌کننده را سبک می‌کند.در بخچال های درب فرانسوی بطور معمول بخش فریزر در پایین یخچال قرار دارد و درهای یخچال معمولا بصورت چهارتایی هم دربخش تازه نگه داشتن مواد غذایی و هم در بخش فریزر قرار دارد.

حتما بخوانید
برای خرید تلویزیون به چه نکاتی باید توجه کرد؟ + بررسی امکانات و قابلیت های تلویزیون Sony

مزایای یخچال های درب فرانسوی :

 • امکانات و ویژگی‌های متنوع مانند یخ‌ساز و آب‌سردکن
 • نمای شیک و زیبا در آشپزخانه
 • ظرفیت ذخیره‌سازی خوب

معایب یخچال های درب فرانسوی :

 • به دلیل داشتن یخ‌ساز، آب‌سردکن و دستگاه تصفیه آب فضای زیادی را از یخچال و فریزر اشغال می کند.
 • به دلایل باریک بودن فضای داخلی برای قرار دادن خوراکی‌های با اندازه بزرگ مشکل‌ساز می‌شود.
 • اندازه فیزیکی بزرگ آن فضای زیادی را اشغال می‌کند و نمی‌توان آن را در یک فضای تنگ قرار داد.
 • دمای بالا و پایین یخچال می‌تواند ناهماهنگ باشد.

5. یخچال دوقلو

یخچال های فریزر دوقلوی دارای طراحی زیبایی هستند که به آشپزخانه شما زیبایی به سزایی می بخشد.طبقه تاشو یخچال امکان قرار دادن ظروف با ارتفاع زیاد را ممکن می سازد.یخچال های دوقلو ترکیبی از فضای ذخیره‌سازی مناسب با انعطاف‌پذیری زیاد است.این یخچال ها به گونه ای طراحی شده اند که به طور یکنواخت با کابینت های اطراف هماهنگ شوند. این به باز نگه داشتن آشپزخانه شما کمک می کند و به خصوص اگر فضای کمی دارید می تواند مفید باشد.

یخچال دوقلو

تقریباً یخچال و فریزر دوقلو هم مدل و برند های مختلفی را دارد. بنابراین هر سلیقه ای که دارید، گزینه ای وجود دارد که دوستش خواهید داشت. فقط توجه داشته باشید که عمق کم آنها کمی ظرفیت را محدود می کند. بنابراین مطمئن شوید که مدلی با فضای ذخیره سازی کافی برای نیازهای خانواده خود پیدا کنید.

مزایای یخچال های دوقلو :

 • یخچال و فریزر دوقلو را می‌توان در فضاهای مجزایی قرار داد.
 • ظرفیت ذخیره‌سازی خوب

معایب یخچال های دوقلو :

 • فضای نسبتاً زیادی را اشغال می‌کنند

امکانات و ویژگی های یخچال فریزر

بعد از اینکه سایز و نوع یخچال مورد نظر خود را مشخص کردید، ویژگی هایی را که در خرید یخچال برای شما مهم هستند اولویت بندی کنید.براینمونه از ویژگی های جالب وجود آب‌ سردکن و یخ‌ ساز در یخچال است. وجود آب‌ سردکن و یخ‌ ساز در درب یخچال باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف سرما می‌شود ، چون مجبور نیستید در یخچال را برای نوشیدن آب سرد باز و بسته کنید.

قفسه ها و کشوهای قابل تنظیم

قفسه هایی که به داخل و خارج یخچال باز می شوند یا از وسط تا می شوند، نگهداری اقلام بزرگ مانند بطری های 2 لیتری را بسیار آسان تر می کند. برخی از یخچال‌ها همچنین دارای قفسه و کشوهای متحرکی هستند که با نیازهای شما قابلیت تنظیم شدن دارند ، یا قفسه‌هایی با لبه‌های ضد ریزش دارند می توانید برای جلوگیری از پخش شدن مواد غذایی و آبکی جلوگیری کنید.

حتما بخوانید
بررسی جامع وضعیت مسکن در سال 1402

قابلیت یخ ساز در یخچال ها

با قابلیت یخ ساز در یخچال ها دیگر هرگز منتظر یخ نباشید! یخ سازهای داخلی از آب فیلتر شده برای ساختن تکه های یخ در طول روز استفاده می کنند. بسته به نیاز خود، ممکن است بخواهید یخچالی با یک یخ ساز فوق العاده بزرگ یا حتی یخ ساز دوتایی برای سرد نگه داشتن نوشیدنی ها در نظر بگیرید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوایند مقاله راهنما خرید ماشین ظرفشویی بوش را بخوانید.

قابلیت یخ ساز

وجود دو کنترل دمای جداگانه

اکثر یخچال ها دارای دو کنترل دمایی جداگانه هستند. یکی برای غذاهای تازه یکی برای منجمد. با این حال، برخی از مدل ها دارای محفظه های اضافی هستند. محفظه های خنک کننده یکی از این نمونه ها هستند. این محفظه ها معمولاً بین یخچال و فریزر قرار می گیرند و دما را درست بالاتر یا پایین تر از نقطه انجماد حفظ می کنند.

مدل‌های دیگر دارای کنترل دمای خاصی هستند که می‌توانید بسته به نیازتان در هر زمان، آن‌ها را برای نگه داری تازه یا منجمد کردن مواع غذایی تنظیم کنید. در یخچال سامسونگ این ویژگی  FlexZone و در یخچال الجی Full-Convert نام دارد. برندهای مختلف یخچال از نام‌های متفاوتی برای این محفظه‌ها استفاده می‌کنند، اما همه آنها عملکرد یکسانی دارند.

قابلیت آب سرد کن در یخچال فریزر

یکی از محبوب ترین ویژگی های هر یخچالی آب سردکن است که دسترسی آسان به آب فیلتر شده و یخ خرد شده را فراهم می کند. برخی از یخچال ها که قابلیت آب سرد کن دارند، بطری‌های بزرگی را در خود جای می‌دهند که همیشه آب خنک را در دسترس داشته باشید. وجود آب سرد کن در بخش خاجی یخچال به شما این امکان را می دهند که لیوان خود را حتی بدون باز کردن درب یخچال پر کنید.

قابلیت درب در درب یا door in door

با این قابلیت شاهد صرفه جویی حیرت آوری در مصرف انرژی باشید.درب در درب یک درب اضافی روی درب اصلی قسمت یخچال است که میتوان مواد غذایی ضروری را در این قسمت قرار داد تا اولا وقت زیادی صرف پیدا کردن آن ها نشود و دوما در مصرف انرژی صرفه جویی شده و هوای داخل یخچال هدر نرود.

قابلیت درب در درب یا door in door

باز و بسته کردن این قسمت باعث می شود بار زیادی به کمپرسور این یخچال برای تنظیم مجدد هوا وارد نشود و این کمپرسور طول عمر مفید بیشتری داشته باشد‌.

سیستم های خنک کننده چندگانه

یخچال های استاندارد دارای یک سیستم خنک کننده هستند که هوای سرد را به داخل فریزر پمپ می کند. سپس این هوا در صورت نیاز به داخل یخچال هدایت می شود. یخچال های پیشرفته اغلب دارای سیستم های خنک کننده جداگانه برای هر بخش هستند. با خنک کردن محفظه ها به صورت جداگانه، این واحدها کنترل بهتر دما و رطوبت را فراهم می کنند.

حتما بخوانید
راهنمای خرید جارو شارژی + نکاتی که جهت راهنمای خرید جارو شارژی باید بدانید

ویژگی های تازه نگه داشتن مواد غذایی

قابلیت تازه نگه داشتن مواد غذایی بستگی به فیلترهای هوای ساده و پیشرفته‌تر یونی دارد. این ویژگی می‌تواند هوای داخل یخچال شما را تمیز کنند. کشوهای آب بندی شده با خلاء راه عالی دیگری برای حفظ تازگی است.
برخی از یخچال‌ها حتی دارای سیستم‌هایی هستند که گاز اتیلن را جذب می‌کنند که برخی میوه‌ها هنگام رسیدن آزاد می‌کنند. این گاز فرآیند رسیدن را تسریع می کند. با برداشتن آن، یخچال طعم و بافت محصول شما را به میزان قابل توجهی برای مدت طولانی تری حفظ می کند.

مصرف انرژی در یخچال فریزر

یخچال هایی از برندهای معروف در بازار وجود دارد که حداقل 9 درصد انرژی کمتری نسبت به مدل های دیگر مصرف می کند. با خرید این یخچال ها در مصرف انرژی می توانید صرفه جویی کنید.

مصرف انرژی

طراحی ، رنگ بندی و زیبایی یخچال فریزر

در طراحی مدل‌ها و رنگ های یخچال از رنگ های سیاه یا سفید گرفته تا رنگ شیک استیل ضد زنگ که با طراحی زیبایی که دارد می تواند با دیزاین آشپزخانه شما بخوبی مطابقت داشته باشد. بستگی به محیط آشپزخانه و ظاهر کابینت‌های خوانه تان می توانید رنگ مورد نظر خود را انتتخاب کنید تا با آشپزخانه شما مطابقت کاملی داشته باشد.

نکته ای که در اینجا باید مطرح کنیم این است که فولاد ضد زنگ تقریباً در هر محیطی عالی به نظر می رسد و به طور کلی نگهداری آنها آسان است.برای نگهداری راحت تر به دنبال مدل های مقاوم در برابر اثر انگشت باشید.

ویژگی ها هوشمند در یخچال فریزر

با اتصال یخچال به شبکه خانگی خود می توانید دنیای جدیدی از امکانات را تجربه کنید. اکثر یخچال‌های دارای Wi-Fi به شما این امکان را می‌دهند که تنظیمات دما را به راحتی از روی تلفن هوشمند خود یا حتی با دستورات صوتی مشاهده و یا تنظیم کنید.برخی از مدل‌ها دارای دوربین‌های داخلی هستند تا بتوانید داخل آن را ببینید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید یخچال فریزر آشنا شدید. همچنین ازانواع یخچال ها ومزایا و معایب آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

یخچال فریزر ایرانی بهتر است یا خارجی؟

همان‌طور که می‌دانید، یخچال فریزرهای خارجی نسبت به نمونه‌های ایرانی از کیفیت بسیار بهتری برخوردارند و همچنین قابلیت‌های منحصربه‌فرد، حرفه‌ای و جدید در نمونه‌های خارجی مشاهده می‌گردد. اما با توجه به افزایش قیمت چشمگیر این محصول، اکثر افراد به خرید یخچال فریزرهای ایرانی روی آورده‌اند.

بهترین یخچال فریزر ایرانی در بازار کدام است ؟

از بهترین یخچال فریزر ایرانی یخچال فریزر های امرسان ، الکترواستیل ، یخسازان و … می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا