روانشناسیسبک زندگی

از تکنیک صندلی خالی چه می‌دانید؟

تکنیک صندلی خالی سعی می کند مواجهه با یک موقعیت یا شخص را بازتولید کند تا با آنها گفتگو کند و از طریق احساسی با واقعه تماس بگیرید، قادر به پذیرفتن شرایط و نتیجه گیری آن هستید. شما تا کنون این تکنیک را تجربه کرده‌ادی؟ فکر می‌کند مشکلی دارید که این تکنیک بتواند به شما کمک کند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا به خوبی با این روش درمانی آشنا شوید. (دوره آموزشی کنترل خشم)


برای مطالعه بیشتر: از خستگی عاطفی چه می‌دانید؟


تکنیک صندلی خالی چیست؟

تکنیک صندلی خالی نوعی روش درمانی گشتالتی است که فریتر پرلز، روان‌شناس مشهور آلمانی ابداعش کرد. در این روش، فرد احساسات و عواطفش را به دیگری بیان می‌کند؛ هرچند این دیگری غایب است و در واقع جای او روی صندلی خالی است. در این شیوه، فرد به‌گونه‌ای صحبت می‌کند که گویی طرف صحبتش روی صندلی و در کنارش نشسته است. از این رهگذر عواطف و احساسات خود نسبت به دیگری را بروز می‌دهد.

هدف در صندلی خالی، خالی کردن وجود شما از هر احساس منفی و آزاردهنده در شرایط کنترل‌شده است. شما فرض می‌کنید شخص موردنظرتان روی همان صندلی خالی نشسته است و هرچه می‌خواهید به او بگویید را بیان می‌کنید.


این مطلب مفید را هم از دست ندهید: راهکارهایی برای تقویت خلاقیت در کودکان


مراحل انجام تکنیک صندلی خالی

این تکنیک طی مراحل زیر انجام می‌یابد:

گام اول؛ برپایی

در گام اول مشاور به شما کمک می کند که تا احساسات خود را به‌درستی بشناسید و درمورد آن فکر کنید. در این قسمت تمام چیزی که احتیاج دارید، یک اتاق با صندلی خالی و یک صندلی برای شما است.

تکنیک صندلی خالی

باید تصور کنید فرد موردنظر شما روی صندلی جلو یتان نشسته است و به هر چیزی می‌گویید گوش می‌ دهد. مشاور در این گام از شما می‌خواهد روی صندلی بنشینید و روی حس های منفی درونی‌ خود تمرکز کنید. حالا باید هر چیزی که دوست دارید را به زبان بیاورید و با شخص خیالی حرف بزنید.

گام دوم؛ سهم شما

در گام  دوم از اجرای تکنیک صندلی خالی برای کنترل خشم که می توان گفت مهم‌ترین قسمت نیز محسوب می شود، همه‌چیز بر عهده شما می باشد. شما باید صحبت را آغاز کنید. کاری که فقط باید انجام بدهید این است که هرچه به ذهنتان می‌ آید را بازگو کنید.

البته بعضی وقتها بازگو کردن چیزهایی که در دل است، دشوار است و برخی از اشخاص نمی‌توانند به‌ راحتی حرف بزنید. نگران نباشید. تنها فکر کنید که فرد موردنظر شما جلویتان نشسته است و با توجه به شما گوش می‌ دهد. شروع کنید و صحبت کنید. اطمینان پیدا کنید هنگامی که جمله های اول را به زبان بیاورید، جملات بعدی درست خواهند شد و از ناخودآگاهتان به سمت زبانتان سرازیر می‌ گردند.

روش کار در این قسمت درست مثل وقتی است که در تصورمان با خودمان یا باکسی حرف می زنیم. با این فرق که در این قسمت تلاش می‌کنیم همه آن روند ذهنی را به‌ طور حقیقی زنده کنیم تا تاثیر گذاری شیوه درمانی را احساس کنیم.

گام سوم؛ مداخلات روانکاو

در صورتیکه بسیار نگران این موضوع هستید که در بین کار نتوانید صحبت کنید یا مسائل را فراموش کنید، باید به شما گفت که روانکاو یا مشاوره شما در طی جلسه از شما حمایت خواهد کرد. مشاورتان هنگام اجرای تکنیک صندلی خالی برای کنترل خشم از شما سوالاتی خواهد پرسید که تصورتان را نسبت به موضوع بازتر خواهد کرد.

حتی امکان دارد هنگامی که احساس کند هیچ چیز به‌خوبی جلو نمی‌رود، مسائلی را پیشنهاد کند که دوست داشته باشید درمورد آن صحبت کنید. مشاور در طی مراحل اجرای این تکنیک در کنار شما است تا شیوه درمان به‌خوبی جلو برود و نتیجه مناسب را حس کنید.

تجربه مشاور در این قسمت بسیار موثر خواهد بود. هرچه تجربه مشاوران بیشتر باشد، موضوعات بیشتری که برای غلبه بر حس منفی‌ خود اثر بخش تر است را به شما معرفی کنند. حتی بعضی اوقات امکان دارد هیجان و عصبانیت شما از کنترل‌تان خارج شود که مشاور با دخالت می‌تواند به کنترل احساساتتان به شما کمک کند.

مرحله چهارم؛ نتیجه

پس از پایان انجام تکنیک صندلی خالی برای کنترل خشم امکان دارد احساسات متفاوتی را تجربه کنید. امکان دارد حس کنید تسکین پیداکرده‌اید. امکان دارد احساس کنید آمادگی آن را پیدا کرده‌اید که با فردی که از دست او عصبانی هستید مواجه شوید. شاید حس کنید خالی شده‌اید و احساستان کامل شده است.

امکان دارد مشاور شما مشخص کند که به جلسه های بیشتری برای درمان کامل احساسات افسارگسیخته‌تان احتیاج دارید. همه‌چیز بسته به این است که شما در پایان جلسه چه حسی را تجربه کنید. پس از پایان جلسات، علاوه بر کنترل احساساتتان، چیزهای جدیدی را درمورد خودتان و احساستان تجربه خواهید کرد و نکات جدیدی را یاد می گیرید که در آینده برای تجربه‌های مشابه، کمک بسیاری به شما خواهند کرد.


درباره‌ی مهارت‌های کنترل خشم چه می‌دانید؟


کاربردهای تکنیک صندلی خالی در چه موادی‌ست؟

این تکنیک در روان‌درمانی برای موارد زیر به کار می‌رود:

مشاوره فردی با زوج‌ها با تکنیک صندلی خالی

اگر شما در رابطه عاطفی خود دچار مشکلاتی باشید، بهترین روش حل آن شرکت در مشاوره زوجین است. با این حال، ممکن است شما یا شریک عاطفی‌تان هرکدام مشاورانی جدا داشته باشید. اگر شریکتان مایل به شرکت در مشاوره زوجین نباشد، می‌توانید به‌شکل فردی به مشاوره بروید و پیگیری مشکلات رابطه باشید. در هر صورت، مشاور این تکنیک را به‌احتمال زیاد به کار می‌برد تا از احساسات شما نسبت به شریک زندگی‌تان آگاه شود.

کنارآمدن با تجربیات آسیب‌رسان گذشته

تجربیات ناخوشایندی که در گذشته تجربه کرده‌ایم ممکن است روی زندگی ما در زمان حال تأثیر منفی بگذارد. افرادی که مسئول آن تجربیات بودند ممکن است مرده باشند یا ما دیگر به آنها دسترسی نداشته باشیم. ازاین‌رو ممکن است در بیان خشم یا اندوهمان نسبت به ایشان ناتوان بمانیم.

تکنیک صندلی خالی

با کمک تکنیک صندلی خالی فرد می‌تواند در امنیت کامل، احساس خود را نسبت به مجرمی که به او حمله کرد، زورگیری که به وی تجاوز کرد یا حتی والدینی که از او سوءاستفاده می‌کردند بیان کند. با کمک این تکنیک فرد آنچه را در درون خود مدت‌ها نگه داشته بود در محیطی امن بازگو می‌کند.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: معرفی خوشمزه‌ترین غذاهای گیلان


برنامه‌ریزی برای رویارویی در آینده

فرض کنید شما با فردی مشکل دارید. می‌دانید دیر یا زود باید با او روبه‌رو شوید و سنگ‌هایتان را وابکنید. اگر اضطراب زیادی داشته باشید، چه‌بسا همه حرفتان را نزنید و این باعث بدترشدن مسئله گردد. تکنیک صندلی خالی در روانشناسی کمکتان می‌کند خودتان را برای این شرایط سخت آماده کنید. با این کار شما با آرامش و آمادگی ذهنی بیشتری به‌سراغ حل اختلافتان می‌روید.

صندلی خالی برای مشاوره سوگ

مشاوره سوگ کمکمان می‌کند با غم ازدست‌دادن عزیزان کنار بیاییم. از آنجا که آنها دیگر حضور فیزیکی ندارند تا با ایشان تعامل کنیم، تکنیک صندلی خالی کمکمان می‌کند بتوانیم حرف‌هایمان را به آنها بزنیم. این تکنیک به فرد بازمانده کمک می‌کند آسان‌تر از مرحله سوگ عبور کند.

تکنیک صندلی خالی

گاهی افراد، پس از پایان رابطه نیز دچار سوگ می‌گردند. در این شرایط نیز ممکن است حرف‌های نزده و احساسات سرکوب‌شده‌ای داشته باشند. در چنین حالتی، ممکن است فرد دوباره به‌سراغ شریک قبلی‌اش برود که کاری نادرست است. تکنیک صندلی خالی فرصتی را فراهم می‌کند تا فرد احساسات فروخفته‌اش را بروز دهد و به‌شیوه سالم‌تری از این مرحله عبور کند.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: راهکارهایی برای کاهش استرس


سخن پایانی

در این محتوا درباره یک تکنیک موثر روانشناسی خواندیم. وقتی کلمات و عواطف شما هنگام صحبت با صندلی جریان می‌یابند، شاید متوجه شوید که کجاها کنترل احساسات و افکار خود را از دست می‌دهید. به این ترتیب شما با گره‌های روحی خود در مورد یک مسئله بخصوص روبرو می‌شوید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا