خانوادهسبک زندگی

راهکارهایی برای یک ازدواج موفق

ازدواج موفق

ازدواج مهم ترین و سخت ترین تصمیم هر شخص در زندگی اش است. فقط با یک ازدواج موفق است که ما می توانیم سرنوشت بهتری را برای خودمان بسازیم و یا با یک ازدواج اشتباه کل سال های آینده مان را تباه کنیم. آیا شما مهمترین اصول و راهکارها برای یک رابطه زناشویی و ازدواج موفق را مش‌ناسید؟ فکر می‌کنید چه مسائل مهمی را باید مورد توجه قرار دهید؟ در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این مقوله بخوانید.

معذر‌خواهی کردن راز موفق بودن در ازدواج

شما می‌توانید بگویید كه من به دلیل مشكلاتی كه باعث آن شدم، معذرت می‌خواهم. در هر رابطه‌ای این بهترین شكل معذرت‌ خواهی است. اصلا مهم نیست شما چقدر مقصر هستید حتی اگر 14درصد تقصیرها گردن شماست برای آن قسمت معذرت‌خواهی كنید. ازدواج وقتی خوب پیش می‌رود كه حداقل یك نفر بتواند معذرت‌خواهی كند. غرور داشتن در رابطه زناشویی چیز قابل قبولی نیست. معذرت‌خواهی در نهایت روح بزرگ شما را نشان و حس بهتری به‌زندگی‌تان می دهد.


برای مطالعه بیشتر: از خستگی عاطفی چه می‌دانید؟


خانم‌ها! پس از ازدواج به خودتان بیشتر برسید

این مسئله بیشتر مربوط به خانم های متاهل است. خیلی از ما اینطور هستیم. بعد از ازدواج چندان به خودمان رسیدگی نمی کنیم. چند نفر از شما تا به حال این جمله به ذهنتان خطور کرده که “الان دیگر زنش هستم لازم نیست تحت تاثیرش بگذارم.”؟ مطمئن باشید نظر مردها چیز دیگری است.

در این تحقیقات، مردها از زنهایی که خودشان را ول کرده و دیگر رسیدگی های لازم را به خودشان نمی کنند، بدگویی می کردند. مثلاً اصلاح نکردن بدن، درست نکردن موها، پوشیدن لباسهای زیر پاره، بوی بد دهان، رسیدگی نکردن به ناخن ها و از این قبیل. پس کمی برای خودتان وقت بگذارید و همیشه خودتان را مرتب و سرحال نگه دارید.

حتما بخوانید
خلاقیت چیست؟ چرا خلاقیت در کودکان مهم است؟ + معرفی و بررسی راه تقویت و افزایش خلاقیت در کودکان

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: مدیریت خشم در کودکان


همواره مکالمه کردن را اصل اساسی خود قرار دهید

مکالمات خوب بخش پایه ای از یک رابطه ی سالم هستند. وقتی ارتباط عاطفی مثبتی را با همسر خود تجربه می کنید احساس امنیت و شادابی خواهید داشت. وقتی مکالمه ی خود را کنار بگذارید رابطه ی خوب شما نیز به پایان رسیده و تغییرات و استرس آن می تواند باعث دوری شما از هم شود. شاید این کار ساده به نظر برسد اما باید حتما به یاد داشته باشید تا زمانی که باهم خوب ارتباط دارید می توانید روی هر مشکلی که با ان برخورد می کنید کار کنید.

ازدواج موفق

به همسر خود بگویید به چه چیزی نیاز دارید و نگذارید خودش همیشه حدس بزند. همیشه صحبت کردن در مورد چیزی که نیاز دارید کار ساده ای نخواهد بود. بسیاری از ما زمان زیادی را صرف فکرکردن روی چیزهایی که در رابطه برای ما اهمیت دارند نمی کنیم. و حتی اگر بدانید به چه نیاز دارید صحبت کردن در مورد آن می تواند برای شما سخت بوده یا خجالت بکشید. اما به این شرایط از دیدگاه همسر خود نگاه کنید. درک شما از جانب همسرتان می تواند لذت بخش باشد اما نباید یک محدودیت شود.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: از افسردگی پس از زایمان نترسید!


به همسرتان حس ارزشمندی و دلگرمی بدهید

همیشه در ابتدای هر رابطه  همه چیز گل و بلبل است و عادت داریم فقط نكات مثبت را ببینیم. اگر بعد از مدتی دیدیم بعضی مسائل آنطور نیستند كه ما فكر می‌كردیم  باید سعی كنیم بقیه چیزها را خراب نكنیم. همسر ما حتما نكات مثبتی هم دارد. معمولا بازسازی روابط سخت است اما غیرممكن نیست.

حتما بخوانید
فوم بتن بهتر است یا پوکه؟

برای نگه داشتن ازدواج‌تان باید كاری كنید كه همسرتان احساس ارزشمندی و برگزیدگی كند. معمولا  افرادی كه ازدواج‌های طولانی‌تری دارند،‌ می‌فهمند چطور باید به همدیگر توجه كنند. این درك باعث می‌شود كه فضایی صمیمی در خانه به وجود بیاید و در مقابل هم  شما می‌توانید انتقادهای سازنده‌تان را پیش ببرید.

ازدواج موفق و حس ارزشمندی

به عنوان مثال وقتی همسرتان دارد با برادرش شوخی می كند حتی اگر از نوع شوخی‌اش خوش‌تان نیامده اما به او بگویید شیوه‌ای كه او برای شوخی استفاده كرده را دوست دارید. همسر شما از انتقاد سازنده‌تان استفاده نمی‌كند مگر اینكه فضایی از عشق و احترام وجود داشته باشد.

تجربیات جدید در رابطه زناشویی به ازدواجتان طراوت می‌بخشد

تنوع در مدل معاشقه و نزدیکی حس تازگی را به رابطه شما می بخشد و حس تازگی و تنوع و تجربه های جدید باعث افزایش و آزاد سازی دوپامین در مغز می شود که حس هیجان و برانگیختگی را در انسان افزایش می دهد. شما برای تنوع دادن به رابطه خود می توانید با همسرتان یک بازی خنده دار و مفرح انجام دهید یا فیلم ببینیدو یا به سفر بروید.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: راهکارهایی برای تربیت یک کودک شجاع


با تفاوت ها چه کنیم؟

گاهی برای کنار آمدن با تفاوت ها می بایست خود را به جای طرف مقابل بگذارید. در واقع چیزی که تحمل تفاوت ها را ساده تر می کند ، همدلی است. یعنی بپذیرید که تنها زاویه دید شما مهم نیست و باید گاهی دنیا را از چشم همسر خود ببینید. همدلی به معنی توانایی درک و فهم احساسات دیگران است ، به طوری که فرد بتواند خود را به جای دیگران بگذارد. از دید او به موضوع نگاه کند و احساسات او را درک کند.

حتما بخوانید
انواع مصالح ساختمانی سبک و مقاوم

همدلی به برقراری ارتباط عمیق و صمیمی با افراد کمک می کند البته گاهی افراد به اشتباه تصور می کنند. تفاهم به این معنی است که با فرد مقابل کاملاٌ هم فکر و هم عقیده باشیم در حالی که چنین تصوری از پایه اشتباه است ، زیرا هیچ گاه نمی توان دو نفر را یافت که شبیه هم باشند اختلاف در دیدگاه ها ، علائق ها ، آرزوها ، سلیقه ها ، امری طبیعی و عادی است.

سخن پایانی

در این محتوا درباره ازدواج موفق و راهکارها و اصول آن خواندیم. هر چند این بحث بسیار سترده‌تر و پیچیده‌تر از آنچه است که ما به قلم آوردیم. فراموش نکنید فراهم کردن زمینه های لازم برای بهبود روابط جنسی و زناشویی غنی و مطلوب در زندگی مشترک بسیار حائز اهمیت است. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا