سبک زندگی

زیبا ترین روش چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه


فهرست مطالب


مناسب ترین گیاه برای هر بخشی از فضای خانه

اگر می خواهید به دکوراسیون منزل خود، عضو جدیدی اضافه کنید که رنگ و بویی از طبیعت داشته باشد، بدون شک به سراغ گیاهان آپارتمانی می روید. خریدن گل و گیاه همیشه لذت بخش است اما در عین حال اطلاعات لازم به خودش را دارد! چون تنوع آن ها بسیار زیاد است و این موضوع انتخاب مناسب ترین گیاه را برای شما سخت می کند. اگر گیاهان را در مکان مناسبی قرار دهید، نه تنها از طراوت و شادابی آنها، بلکه از هوای تمیزی که به شما هدیه می دهند هم لذت می برید و هم زیباترین چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه را داشته باشید.

اما می دانیم که هر بخشی از منزل، شرایط محیطی متفاوتی دارد. پس نمی توان بدون توجه به این موضوع گیاه مناسب را انتخاب کرد. اکنون پرسشی مطرح است که کجای خانه گل بگذاریم ؟ فرقی نمی کند که به دنبال گیاهی زیبا برای اتاق خواب خود هستید یا در جست و جوی گیاه مناسب برای فضایی مرطوب مثل حمام یا گل طبیعی بزرگ برای پذیرایی هستید. در هر حالتی، باید بتوانید بهترین و مناسب ترین گیاه را انتخاب کنید تا هم از زیبایی و فوائد آنها لذت ببرید و هم بتوانید به خوبی از آنها نگه داری کنید.

زیبا ترین روش چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه

با این که پذیرایی معمولا شلوغ ترین و پر وسیله ترین بخش خانه هاست، اما هنوز هم یکی از بهترین مکان هاییست که می توانید با قرار دادن یک گلدان زیبا بر روی زمین آن را شاداب تر کنید. چیدمان گل طبیعی در پذیرایی و قرار دادن گل طبیعی کنار سالن چشم انداز زیبایی ایجاد می‌کند. بانوان همواره به دنبال گلدان شیک برای پذیرایی هستند. حالا یا به صورت گلدان بزرگ برای گوشه پذیرایی یا قرار دادن گیاهان مینیمال در تعداد زیاد با گلدان‌های زیبا.

می‌توانید این گیاهان را در گوشه دیوار و یا فضای خالی پذیرایی بر روی زمین قرار دهید و روحی تازه به محیط ببخشید. فیلودندرون‌ها که در ایران بیشتر به نام برگ انجیری شناخته می وشد همیشه شیک و به روز هستند و می توانند برای این منظور انتخاب مناسبی باشند. شاید در مجله ‌های طراحی دکوراسیون اروپایی زیاد این گیاه را دیده باشید. این گیاه سبز نیزدر خانه سلبریتی‌های مطرح دنیا زیبا دیده می شود.

بهترین مکان برای نگهداری گل و گیاه در خانه کجاست؟

همه گیاهان کره زمین چه آنهایی که جنگلی هستند، چه گل‌ها و گیاهان فضاهای سبز و باغچه‌ها و چه گیاهان خانگی، همگی خصلت مشترکی دارند و آن نیاز داشتن به نور است. البته شاید شنیده باشید که «برخی گیاهان در تاریکی رشد می‌کنند»، اما بهتر است بیشتر این شنیده‌ها را باور نکنید. زیرا اگر نگوییم تمام گیاهان، بخش عمده‌ای از آنها برای رشد نیاز به نور دارند، حتی اگر شده نور کم یا مصنوعی؛ چون تا نور مورد نیاز گیاه تامین نشده باشد، خبری از فتوسنتز و تولید کلروفیل و سبزینگی و در نتیجه رشد گیاه نیست. پس هنگام خرید یک گیاه برای محیط داخلی خانه یا محل کار، باید در درجه اول با نیاز نوری آن گیاه آشنا شویم تا ببینیم اصلا می‌توانیم این نیازها را برآورده کنیم یا نه؟

حتما بخوانید
خرید کتاب های نگاه نوین در فروشگاه کتاب مهربان

برای یافتن مکان مناسب برای قرار دادن گل‌ها و گیاهان خانگی از خود این سؤالات را بپرسید؛ کدام قسمت خانه به‌طور طبیعی بیشترین میزان نور را دریافت می‌کند؟ یا پنجره‌ها در کدام جهت جغرافیایی قرار گرفته است؟ جواب دادن به این سؤالات می‌تواند راهنمای خوبی برای خرید گل متناسب با محل کار یا زندگی شما باشد.

شما به‌خصوص اگر مستأجر باشید، نمی‌توانید معماری خانه خود را تغییر دهید، بنابراین در این شرایط، بهتر است گلی را بخرید که با شرایط خانه‌تان سازگار باشد.

همه گیاهان به یک اندازه نورپسند نیستند؛ یعنی بعضی از آنها باید در تمام طول روز در معرض نور خورشید باشند و بعضی دیگر به نور کمتری احتیاج دارند و اصطلاحا سایه‌دوست هستند.

بیشتر گل‌ها و گیاهان را می‌توان نزدیک پنجره‌های جنوبی، شرقی و غربی نگهداری کرد. اما پنجره‌های شمالی به علت برخورداری از نور ملایم‌تر مختص گیاهانی است که نیاز نوری کمتری داشته باشند. گل یاس یا سرخس از‌جمله این گیاهان هستند.

حتی درباره گیاهان نوردوست هم رعایت این نکته ضروری است که بعضی‌هایشان را باید از نور مستقیم پنجره فاصله داد، چون نور مستقیم باعث سوختگی برگ‌هایشان می‌شود و به همین خاطر، این گیاهان از نور مستقیم گریزانند.

پنجره‌های شرقی و غربی حد وسط پنجره‌های جنوبی و شمالی‌اند؛ یعنی نه آن‌قدر پرنور است که برگ‌ها را بسوزاند و نه آن‌قدر کم‌نور که برای سایه‌دوست‌ها مناسب باشد. کاکتوس‌ها از جمله گیاهانی هستند که بهتر است از آنها در نزدیکی این پنجره‌ها نگهداری کنیم.

مکان مناسب برای گیاهانی که زادگاهشان مناطق کوهستانی یا جنگل‌های استوایی است، گوشه‌های اتاق‌هاست، چراکه این گیاهان به نور ملایمی احتیاج دارند. بنابراین اگر به طور مثال، گیاه پیچک را در گوشه اتاق قرار دادید، مراقب باشید از پنجره‌ها نور ملایمی به آن برسد.

بالکن‌ و تراس مکان مناسبی برای گیاهان نوردوست و گرمادوست است. همچنین می‌توانید گیاهانی را که به تابش مستقیم نور خورشید حساس نیستند در این مکان‌ها نگهداری کنید.

ممکن است شما به یک نوع گل نوردوست علاقه زیادی داشته باشید، اما خانه‌تان تاریک باشد. در این صورت، اگر حتما می‌خواهید از آن گل نگهداری کنید، پیشنهاد ایده‌آل برای شما قرار دادن منبع نور مصنوعی مثل ترکیب نورهای کم‌مصرف زرد و سفید در فاصله دو تا سه متری گل‌هاست.

دقت کنید که رطوبت و آب مورد نیاز گل دو مقوله جدا از هم هستند. رطوبت، هم شامل رطوبت خاک و محیط ریشه است و هم رطوبت هوای محیط. اگر رطوبت هوا کم باشد، گیاه زودتر آب خود را از دست می‌دهد و ریشه برای جایگزینی آن نیاز بیشتری به جذب آب پیدا می‌کند و خاک گلدان سریع‌تر خشک می‌شود.

شما به صورت تجربی می‌توانید متوجه میزان رطوبت هوای خانه‌تان شوید؛ اما اگر نسبت به این مساله حساسیت بالایی دارید، از رطوبت‌سنج استفاده کنید. گیاهان خانگی و آپارتمانی به طور متوسط به 40 تا 60درصد رطوبت نیاز دارند. رطوبت کمتر یا بیشتر از این مقدار هم باعث وارد‌شدن تنش به گیاه می‌شود.

زیبا ترین روش چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه

چیدمان گل طبیعی در پذیرایی

دیزاین منزل با گل های طبیعی از جمله روش هایی بوده که از زمان قدیم تا به امروز توجه اغلب افراد را به خود جلب کرده و از این عنصر طبیعی در طراحی فضای داخلی استفاده کرده اند. ایده های متنوعی برای تزیین پذیرایی با گل وجود دارد که می توانید با صرف کمترین هزینه فضایی منحصر به فرد در منزل خود ایجاد نمایید.

حتما بخوانید
انواع دکوراسیون تلوزیون دیواری

امروزه به خاطر سبک مدرنیته زندگی و درگیر بودن افراد به علت مشغله کاری اغلب خانواده ها از محیط طبیعت فاصله گرفته اند. یکی از بهترین اعمال آوردن حس و حال طبیعت به منازلشان با استفاده از عناصر طبیعی همچون سنگ، چوب و گیاهان است. دیزاین خانه با گل و گیاه طبیعی به شما این امکان را می دهد که بدون صرف هزینه های سنگین زیبایی منزلتان را دو چندان نمایید.

نکته مهم در مقوله چیدمان گیاهان طبیعی در خانه این است که شما می توانید با داشتن هر سبک دیزاینی از گلدان ها برای زیباسازی منزلتان بهره ببرید. به طوری که می توانید گل های طبیعی را در گلدان های مورد علاقه خود کاشته و بعد با کمک این گل های جذاب قسمت های مختلف خانه خود همچون اتاق خواب، سرویس بهداشتی و سالن پذیرایی را دیزاین نمایید.

همانطور که اشاره شد امروزه دیزاین منزل با گیاهان طبیعی به خاطر هزینه کم و اندک طرفداران زیادی دارد. گل ها نماد لطافت و زیبایی بوده و در هر مکانی قرار داده شوند موجب زیبایی و نشاط می گردند بدین ترتیب شما می توانید برای دیزاین بخش های مختلف منزل خود از گل های رنگارنگ و زیبا بهره مند شوید. در ادامه به منظور ایده گرفتن شما عزیزان نمونه های شیک و متفاوتی از دکوراسیون پذیرایی با گل و گیاه طبیعی را به نمایش گذاشته ایم.

باید دقت نمایید که برای زیبایی هر چه بیشتر دیزاین منزل با گل و گیاه بایستی به تناسب گل های طبیعی و گلدان نیز دقت نمایید تا بتوانید بهترین تزیینات را در قسمت های خانه خود داشته باشید. شما می توانید این گل ها را داخل گلدان های جذاب و یا ظروف شیشه ای خاص و یا تنگ های آب بگذارید بعد با گذاشتن این گل های زیبا در اتاق خواب و سالن پذیرایی و یا محیط آشپزخانه زیبایی خانه خود را دو چندان نمایید.

زیبا ترین روش چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه

چیدمان گل در خانه کوچک

ترکیب اکسسوری با گیاه آپارتمانی:

یکی از روش هایی که برای جذاب کردن خانه های کوچک می‌توانید از آن استفاده کنید ترکیب کردن اکسسوری های داخل منزل با گیاهان آپارتمانی است؛ با انجام این کار نه تنها می‌توانید دکور بسیار جذابی در خانه خود داشته باشید بلکه جای کمتری را برای نگهداری از گیاهان در خانه خود اشغال می‌کنید که همین امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردا می‌باشد.

حتما بخوانید
آنچه درباره ی برنامه ریزی باید بدانید

قرار دادن گلدان در محل مناسب:

انتخاب مکان مناسب برای قرار دادن گلدان گل و گیاه یکی دیگر از موارد مهم و قابل اهمیت است، بهترین مکانی که می‌توانید در خانه های کوچک به نگهداری از گیاهان آپارتمانی خود بپردازید در راه پله، کنار مبل و کاناپه، روی دیوار و قفسه است.

استفاده از چرخ دستی برای گیاهان:

چرخ دستی های کوچک فضای بسیار کمی از خانه شما را اشغال می‌کنند اما می‌توانند نمای جذاب و دلنشینی را برای افراد به وجود آورند. مکانی که چرخ دستی را در آن قرار می‌دهید نیز بسیار قابل اهمیت است و بهتر است در میان مبل ها و یا راه رو خانه خود آن را قرار دهید.

انواع قفسه مناسب برای گل و گیاه:

استفاده از قفسه های دیواری نیز یکی از بهترین گزینه ها برای چیدمان گل در خانه های کوچک است، اکثرا این نوع قفسه ها را در بالای مبلمان، تخت خواب و یا فضاهای خلوت و خالی خانه مشاهده می‌کنید. به طور کلی این قفسه ها از زیبای بسیار زیادی برخوردار می‌باشند که می‌توانند توجه هر فردی را به خود جلب کنند.

بهترین گیاه برای نگهداری و چیدمان گل در خانه کوچک چه می باشد؟

بهترین گیاهان برای دکوراسیون خانه های کوچک گیاهان آویزان و بلند می‌باشند، این گیاهان نه تنها فضای کمی را اشغال می‌کنند بلکه فضای بسیار زیبایی را ایجاد می‌کنند؛ در ادامه مناسب ترین گل های آپارتمانی برای خانه های کوچک را به شما عزیزان معرفی کرده ایم:

گیاه فیتونیا:

. گل ارکیده
. پرومیا
. گیاه آلوکازیا
. شبدر زینتی
. گیاه آپارتمانی پتوس
. کاکتوس غوره ای

چیدمان گل در خانه کوچک چه اهمیتی دارد؟

شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که آیا چیدمان کاکتوس در محل زندگی از اهمیت برخوردار می‌باشد یا خیر؟ بهتر است بدانید که نگهداری کردن از انواع گیاهان آپارتمانی در خانه های کوچک نه تنها می‌تواند به زیبایی و دکوراسیون خانه کمک کند بلکه در روحیه افراد نیز تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد.

زیبا ترین روش چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه

پاسیو گل در منزل

پاسیو در ساختمان و آپارتمان چیست؟

زندگی آپارتمان نشینی از بدو تولد با مسائل زیادی روبرو شده است. نبود حیاط در آپارتمان ها از یک سو و آرامش به دلیل ازدحام حضور آدم در یک ساختمان از سوی دیگر سبب شده است تا طراحان ساختمان به فکر ایجاد فضاهای جدید بیوفتند. در طراحی آپارتمان های جدید برای آن که نور طبیعی در خانه حضور بیشتری داشته باشد از پاسیو استفاده می شود. این که پاسیو در ساختمان و آپارتمان چیست می تواند به ما کمک کند تا نور طبیعی روز را به نقاطی که تاریک هستند برسانیم. علاوه برآن باید بدانیم که این فضای نورگیر چه مزایا و معایبی برای ما دارد.

پاسیو یا نورگیر بخشی از فضای داخلی ساختمان و آپارتمان است که کمک می کند تا میزان نور را در محیط های بسته بیشتر کرد. البته کاربرد دیگر این فضا به جهت زیباسازی فضای واحد مسکونی است. Patio یا پاسیو در زبان فارسی هر چند در ظاهر نشان از سبک‌های معماری غربی است اما از گذشته تا کنون در معماری ایرانی نیز به نوعی شاهد طراحی پاسیو بوده ایم. در جایی که از چند طرف نور مناسب و مستقیم برای فضا وجود ندارد، پاسیو پیشنهاد می شود. به همین خاطر ، نورگیری در ساختمان به دو صورت است ، یکی از طریق پنجره و دیگری نورگیری از طریق پاسیو . معمولا سه فضای اصلی پذیرایی، اتاق خواب و آشپزخانه نیاز به نور دارند و سایر فضاها نظیر دستشویی یا حمام نیاز به نور ندارند.

حتما بخوانید
جدیدترین دوربین کانن 2022

ساختار پاسیو به این شکل است که مانند یک اتاقک از طبقه بالا تا پایین پاسیو امتداد دارد و فقط پایین‌ترین طبقه می‌تواند به این فضا دسترسی داشته باشد . سایر طبقات تنها از نور آن استفاده می‌کنند و نمی توانند از محیط آن بهره ببرند. پاسیو از واژه Patio فرانسوی برداشت شده است و معنی آن نورخان است. این موضوع سبب شده است تا عده ای گمان کنند که طراحی پاسیو برداشتی از طرح های غربی می باشد. اما با نگاهی به گذشته ایران باستان می توان دریافت که این طراحی در معماری قدیم ایران نیز دیده شده است و برای روشنایی بخش های تاریک بنا از پاسیو استفاده می کردند.

چرا پاسیو طراحی می شود؟

در بیشتر بخش‌های پشتی خانه‌ها نظیر اتاق ها یا آشپزخانه یا پذیرایی ممکن است نور کافی وجود نداشته باشد. در این حالت از پاسیو برای رساندن نور طبیعی به این مناطق استفده می شود که از پنجره‌ها دور هستند. در بعضی از منازل، گاها حتی بخش پشتی خانه را به نورگیر اختصاص می‌دهند و ممکن است فضایی برای پرورش گیاهان تعبیه شود. در واقع نیاز به پاسیو برای خانه‌های آپارتمانی بیشتر احساس می ‌شود، اما در یک خانه یک طبقه نیز طراحی پاسیو مفید است. این بدان جهت است که وجود پاسیو می تواند علاوه بر نور رساندن به بخش های مختلف سبب شود تا خانه زیباتر به نظر بیاید. نور پاسیو باعث شده است تا مکانی مناسب برای پرورش گل و گیاه است در خانه ‌ها بوجود بیاید که از آن به نام گلخانه نیز یاد می کنند.

زیبا ترین روش چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه

مزایای پاسیو چیست ؟

یک محیط گلخانه معمولا به محیط خانه نشاط و شادی عرضه می کند. مهمترین مشخصه طراحی پاسیو داشتن چنین محیطی است. در خانه های ویلایی معمولا از پاسیو برای این مورد استفاده زیادی می شود اما اگر محیط پاسیو خوب طراحی شود می تواند محیطی در جهت خوردن صبحانه و نهار باشد که هم نور کافی وجود دارد و هم طراوت زیادی در ساختمان است.

ساخت پاسیو (Patio) یک فضای دنج و آرام و سرسبز برای ساعت استراحت اعضای خانواده است. در واقع بادیدن این محیط خستگی هر آدمی در می رود. باید قبول کرد که محیط های آرام و سرسبز سبب می شود تا مغز بهتر کار کند و کارایی فرد افزایش پیدا کند.

تامین نور خانه مهمترین کاربرد پاسیو است. علاوه بر موارد بالا باید توجه داشت که بخش هایی از خانه که نور کمی دارند توسط پاسیو نور طبیعی را درک می کنند. این سبب می شود تا خانه در هنگام روز نیاز به روشن کردن لامپ نداشته باشد.

حتما بخوانید
مهاجرت مهندس برق به استرالیا

چیدمان گل طبیعی در خانه

استفاده از گلدان های زیبا و متناسب با فضا:

برای چيدمان گیاهان علاوه بر اینکه باید برای هر گیاهی جایی متناسب با آن را انتخاب کرد. انتخاب شکل و رنگ گلدان ها هم بسیار بااهمیت است و باید گلدان موردنظر را باتوجه به تم رنگی و دیزاین منزل انتخاب کرد. اگر فضای انتخابی شما زیاد بزرگ نیست گلدان های دیواری و یا باکس های دیواری و یا سبدهای آویزان برای گیاهانی مثل پیچک و هویا گزینه ی مناسبی است. و یا برای گیاهان با شرایط رشدی مناسب گلدان های مستطیل شکل را برای کاشت چند گیاه درنظر بگیرید که جلوه ی زیبایی خواهد داشت.

چیدمان گیاهان در یک قسمت خالی:

اگر در منزل خود یک فضای خالی بزرگ دارید می توانید از گلدان و گیاهان با برگ های درشت مثل گیاه دراسنا و یا فیلودندرون استفاده کنید تا به آن قسمت بزرگ جلوه ی خاص و جذابی ببخشید.

چیدمان گیاهان برای اطراف میزغذاخوری:

برای قسمت غذاخوری روی زمین درگوشه می توانید باتوجه به نور فضا و دیگر شرایط رشد از برگ انجیری، سانسوریا و یا اسپاتی فیلوم ها استفاده کنید. و اگر خواهان قراردادن گلدان روی میز و یا بوفه هستید پوتوس های مرمری، پیچک ها با رشد آبشاری روی باکس های دیواری گزینه ی مناسبی برای انتخاب هستند.

زیبا ترین روش چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه

چیدمان گیاهان مناسب برای استفاده در آشپزخانه:

برای قلب منزل خود یعنی آشپزخانه چیدمان گیاهان را فراموش نکنید. بهترین انتخاب برای فضای آشپزخانه گیاهانی با شرایط نگهداری آب زیاد و منظم است. اگر در آشپزخانه خود فضای خالی و بزرگ دارید، گیاهان فیکوس، لیراتا گیاهان مناسبی است و یا گیاهان کوچک ساکولنت ها، پوتوس هم گزینه ی خوبی برای فضاهای کوچکتر است. پیشنهاد دیگر برای آشپزخانه گلدان هایی با برگ های خوراکی مثل ریحان، گشنیز که علاوه بر زیبایی قابل استفاده خوراکی هم هست.

چیدمان گیاهان برای اتاق کار یا مطالعه:

وجود گیاهان طبیعی در اتاق کار باعث بالا رفتن قدرت خلاقیت و کاهش خستگی می شود. اگر اتاقی دارید که اتاق کار یا مطالعه ی شماست نباید شلوغ و یا چیزهای غیر ضروری زیادی باشد که تمرکز حواس شما را به هم بریزد پس باید به سراغ گیاهانی با ظاهر زیبا و ساده و گیاهان با رشد آرام بروید. سانسوریا با نماد ثروت و موفقیت و خاصیت تصفیه کنندگی هوا انتخابی عالی برای این فضاهاست.

چیدمان گیاهان برای فضای بیرونی حمام و روشویی:

اگر حمام بزرگ با نورکافی دارید، گیاهان مخصوص مناطق گرمسیری با شرایط رشدی رطوبت بالا و نورکم مناسب است و با ایده و دیزاین خاص در ساخت حمامی رویایی شما را کمک می کند. گیاهان آویز و آبشاری مثل سرخس برگ شمشیری و یا سانسوریا و آلوئه ورا که تصفیه کننده ی هوا است گزینه ای مناسب برای قسمت بیرونی حمام یا روشویی با نور مناسب است. بجای گلدان های معمولی از گلدان های خاص با جنس خاص تر مثل بتن یا چوب استفاده کنید.

زیبا ترین روش چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا