سبک زندگی

چسب بتن چیست؟

چسب بتن از افزودنی های صنعت بتن است که به صورت هوموژن بوده و نیازی به اضافه کردن آب نیست و موجب زیاد شدن چسبندگی بتن می شود. از این ماده در پروژه های ساخت و ساز و تعمیراتی به میزان زیادی استفاده می شود.

ویژگی های چسب بتن:

. مورد استفاده روی بتن و ملات تازه

. قدرت چسبندگی بالا روی انواع سطوح

. پایداری در برابر ضربه و تغییرات دما

. افزایش مقاومت و راندمان بالا

. افزایش خواص شیمیایی و مکانیکی

. جلوگیری از اتلاف وقت

. بهبود انعطاف پذیری

. کارایی بالا در ازدیاد طول

. افزایش عمر مفید بتن

. به صرفه از لحاظ اقتصادی

. انعطاف پذیری مناسب

. غیر سمی


فهرست مطالب


نحوه استفاده از چسب بتن

جهت استفاده از این محصول محل مورد نظر را باید از چربی، ذرات و گرد و غبار پاک کرد. این ماده را با آب حل کرده و پس از رقیق شدن با سیمان، شن و ماسه مخلوط می کنند که محصول آن ملاتی خمیری شکل و روان است. قبل از مصرف ملات روی بتن یک لایه چسب مالیده می شود که چسب بتن را با آب مخلوط و رقیق شده، به قسمت های خشک بتن اضافه می کنند. هرچه ضخامت کمتر و یا فشار وارده بر آن بیشتر باشد مصرف چسب بتن بالا می رود و لازم است قبل از کار یک لایه از محلول چسب بتن به سطح زیرین مالیده شود. در ضخامت های بالا استفاده از چسب بتن به صورت لایه لایه مناسب تر می باشد.

چسب بتن چیست؟

استفاده از چسب بتن در دوغاب

این ماده در دو نوع چسب بتن اپوکسی و چسب بتن لاتکس ارائه می‌شود که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. چسب بتن به 2 روش؛ دوغاب و ملات اجرا می‌شود. لازم به ذکر است این مقاله با توجه به کاربرد بیشتر روش دوغاب به استفاده از چسب بتن به روش دوغاب معطوف شده است. در این روش ابتدا یک واحد چسب را با یک واحد آب و 4 واحد سیمان مخلوط می‌کنیم.

حتما بخوانید
لیست خرید عروس برای عقد

هر 1.5 کیلوگرم از این مخلوط حدود 1 متر مربع از سطح را زیر پوشش خود قرار می‌دهد. در روش دوغابی، ابتدا باید مکان مورد نظر تا حد اشباع با آب خالص خیس شود. در این مورد لازم است یادآوری کنیم که بتن نباید آب اضافی داشته باشد. حالا از دوغاب رقیق شده، لایه‌ای در حدود 2 میلی متر بر روی سطوح ریخته می‌شود. عملیات ریختن مخلوط چسب باید به سرعت انجام گیرد، تا مخلوط سفت نشود.

در اینجا به برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های چسب بتن که باعث جایگاه ویژه این محصول شده است اشاره کرده‌ایم:

. چسبندگی بسیار بالا و ایجاد پیوند با انواع سازه‌های، آهنی، سنگی، گچی و…
. روان کنندگی بتن یا ملات وکاهش فضاهای خالی در بتن
. افزایش مقامت کششی و سایشی سازه‌های سیمانی و بتنی
. غیر قابل اشتعال و سازگار بودن با محیط زیست
. مقاوم در برابر یخ‌زدگی

امروزه آب‌بندی سازه‌های بتنی به روش‌های متعددی انجام می‌شود. آب‌بندی استخر با چسب بتن در صورتی که با چسب مناسب انجام شود یکی از رایج‌ترین و مناسب‌ترین روش‌های عایق‌کاری استخر محسوب می‌شود. این محصول علاوه‌بر آب‌بندی، مقاومت مکانیکی خوبی را هم برای سازه فراهم می‌کند. برای این منظور باید از ترکیب چسب با ملات‌های ریزدانه و پرسیمان و به صورت لایه‌ای پلاستر گونه استفاده شود.

میزان مصرف چسب بتن به صورت وزنی باید 5 تا 10 درصد سیمان مصرفی در ملات باشد. در این روش لایه‌ای از ملات ریزدانه پرسیمان (حداقل 300 کیلوگرم) به ضخامت 1 تا 3 سانتیمتر بر روی سطح اجرا می‌گردد. لازم به ذکر است در صورتی که بدنه و سازه استخر از بلوک یا آجر باشد، برای جلوگیری از ترک‌‌های ناشی از نشت آب، بهتر است از الیاف پروپیلن، یا توری فایرگلاس یا رابیس در لایه اجرایی استفاده شود. اگر از الیاف استفاده شود باید مقدارمصرف به 1.5 تا 2 کیلوگرم در مترمکعب محدود شود. اگر از توری فایبرگلاس استفاده شود باید از نوع 45 تا 60 گرم استفاده شود.

حتما بخوانید
چگونه می‌توانید از پیاده‌گردی برای سلامتی و تناسب اندام کمک بگیرید؟

لازم به ذکر است استفاده از ایزوگام جهت آب‌بندی و ایزولاسیون استخر به علت اشکالات عمده فنی و خطرات ناشی از آن منسوخ شده است. پیشنهاد کارشناسان برای آب‌بندی مخازن آبی، استفاده از چسب بتن sa12 شیمی است. خرید چسب sa12 مقاومت بسیار خوبی را برای شما فراهم می‌کند و بهترین جایگزین برای مواد نفتی و ایزوگام است.

چسب بتن آب‌بند شیمی ساختمان SA12 شیری رنگ و شکل ظاهری آن شبیه محلول خامه‌ای شکل است. پیش از مصرف چسب بتن باید توجه داشت که باید سطوح کاملا عاری از گرد و غبار و رطوبت باشد. مقدار مصرف چسب بتن آب‌بند شیمی ساختمان SA12 براساس حساسیت محل مصرف متغیر است اما برای مصارف عادی این چسب بتن با نسبت 1 به 2 با آب رقیق می‌گردد و توسط قلمو روی سطوح پخش می‌شود.

برای تهیه ملات آستری باید ماسه با دانه‌بندی 0 تا 3 میلیمتر را با نسبت 4 به 1 با سیمان پرتلند مخلوط نموده و برای ملات‌سازی به جای آب از محلول چسب بتن و آب که قبلا یاد شد استفاده گردد. ملات تهیه شده قابلیت اجرا به ضخامت حدود 1 سانتی متر را دارد و برای ضخامت‌های بیشتر باید بعد از هر لایه حداقل 4 ساعت زمان سپری گردد.

چسپ بتن برای استخر

چسب بتن چیست؟

چسب بتن استخر : برای ساخت یک استخر با توجه به کاربری آن از روش ای متعددی استفاده می شود . در مراحل ساخت استخر از مواد گوناگونی استفاده می شود . چسب بتن یکی از موادی است که بعضا برای آب بندی انواع استخر مورد استفاده قرار می گیرد . در این مقاله به بررسی چسب بتن در ساخت استخر و تاثییرات و نحوه استفاده از آن و همچننن معرفی بهتیرن نوع چسب آب بندی استخر می پردازیم.

حتما بخوانید
خرید کتاب های نگاه نوین در فروشگاه کتاب مهربان

چسب بتن یک افزودنی مایع سفید رنگ است در استخر های بتنی , بلوکی و سیمانی به منظور آب بندی سطح بتن استفاده می شود . اما به طور کلی در سازه های دیگر نیز برای اتصال سازه های بتنی , افزایش چسبندگی و باعث افزایش مقاوت خمشی ,فشاری و کششی بتن و آببندی سازه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار چسب بتن: برای معرفی ساختار این ماده باید بگوییم که چسب های بتن از مواد طبیعی , مصنوعی و یا ترکیبی از این دو مواد هستند که به طور کلی دو گروه لاتکس ( پلیمر های اکریلیک ) و یا رزین اپوکسی می باشند . تفاوت آنها در نوع کاربرد و مواد شیمیایی بکار رفته در آنها می باشد . برای مثال در میان دو گروه چسب بتن ذکر شده چسب های لاتکسی با توجهه به ساختار شیمایی برای آب بند سازی مورد اسنفاده قرار می گیرد و با نام چسب آب بند نیز شناخته می شوند.

بهترین چسب بتن برای استخر: انواع مختلفی از چسب بتن برای اّبندی استخر وجود دارد . بهترین چسب آب بندی از مواد پلیمری ساخته شده و به شکل یک مایع سفید رنگ است . توجه کنید که انتخاب چسب مناسب تاثییر زیادی در نتیجه نهایی ساخت یک استخر دارد…

کاربرد چسب بتن:

همانطور که پیشتر اشاره شد , چسب بتن برای مقاومت , افزایش چسبندگی و آب بندی در انواع سازه بتنی کاربرد دارد . کاربرد های این ماده به موارد زیر خلاصه می شود.

. به منظور آب بندی انواع استخر به ویژه مخازن آب و استخر های پرورش ماهی

. برای پر کردن ترک های سیمان
. افزایش مقاومت بتن به ویژه مقاومت خمشی
. کمک به افزایش مقاوت در انواع ملات برای سازه ها

حتما بخوانید
انواع مصالح ساختمانی سبک و مقاوم

نحوه استفاده از چسپ بتن در استخر

برای آب بندی استخر ها از چسب بتن یا همان چسب مخصوص آببندی استفاده می شود . نکته اصلی در آببندی استخر روش استفاده از چسب مخصوص است . روش های زیر برای استفاده از چسب بتن برای استخر های سیمانی و بتنی موثر است.

. استفاده از چسب بتن به شکل خام روی دیواره ها و کف استخر

. افزودن چسب بتن در ملات پلاستر

. استفاده از چسب آببندی در دوغاب کاشی کاری در مرحله کاشی کاری

. استفاده از چسب در طرح اختلاط بتن

آب بندی استخر با ترکیب ملات سیمان و چسب بتن:

در این روش مقدار مشخصی از چسب بتن بجای آب با ملات سیمان مخلوط شده و بر روی سطح استخر اجرا می شود . برای آببندی به این روش باید ابتدا مرحله اول ساخت استخر که شامل بلوک چینی و یا بتن ریزی است به پایان برسد و سپس در مرحله دوم آببندی با ملات انجام شود.

طرز تهیه چسب بتن

یکی از تذکرات بسیار مهم در رابطه با این فراورده روش درست و بهینه استفاده از آن می باشد. در صورتی که نیروی انسانی نا آگاه و بدون تخصص از این فراورده استفاده نماید بدون شک و حتما نتیجه مناسب و بهینه ای در بر نخواهد داشت.

مکانی که قصد استفاده از این فراورده را در آن قسمت داریم باید کاملا تمیز و دور از هر گونه گرد و خاک و چربی باشد. بعد از اطمینان از آماده بودن محیط اقدام به استفاده از این محصول می کنیم.

طرز تهیه چسب بتن به این صورت است که ابتدا این فراورده را با استفاده از آب رقیق می کنیم. سپس با اضافه نمودن مقادیری مشخص شده از سیمان و ماسه یا شن ملاتی شبیه به خمیر تولید نموده و از آن استفاده می کنیم.

حتما بخوانید
درباره ی بیش فعالی بزرگسالان چه می دانید؟

نکته بسیار مهم اینکه قبل از استعمال ملات خمیر مانند بر روی سطوح بتنی، سطح مورد نظر را با یک لایه چسب بتن پوشش داده و سپس از ملات استفاده می نمائیم.( البته در این مرحله ابتدا چسب را رقیق نموده و بعد استفاده می نمائیم.)

چنانچه از پوشش چسب بتن بر روی سطوح قبل از استعمال ملات بهره گرفته شود، ملات بسیار کمتری در ادامه پروسه نیاز خواهد بود که با در نظر گرفتن هزینه های بالای بتن این چسب ها سبب کاهش هزینه ها خواهند شد.

طرز تهیه چسب بتن را باید به دقت انجام داد، چونکه هر اندازه مقدار بتن استفاده شده بیشتر باشد یا اینکه لایه های ضخیم و قطور باشند به چسب بیشتری نیاز است که باید برای حصول نتیجه بهتر به صورت لایه لایه استعمال گردد.

چسب بتن چیست؟

چسب بتن ضد آب

چسب بتن آرتاسیل3001 بعنوان یک ماده در صنعت ساختمان برای آب بندی نمودن بتن ، افزایش چسبندگی ، ترمیم و تعمیر آسیب دیدگی های سطحی و عمقی مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب بتن آرتاسیل مقاومت کششی وخمشی بالائی دارد و باعث بالا بردن افزایش دوام بتن، گچ و آهک نیز می گردد.

چسب بتن آرتاسیل همچنین برای افزایش چسبندگی بتن تازه بمنظور چسبیدن به بتن قدیم در موارد مختلف همچون ، تعمیر سازه های بتنی نیز استفاده کرد.

بیشترین کاربرد چسب بتن در زمینه تعمیرات می باشد که با افزودن به ملات ، مخلوط هماهنگ و همگنی تشکیل شده و مانع تراوش آب و تفکیک دانه های ریز و درشت می شود.

مزایای چسب بتن ضد آب :

. بالا بردن انعطاف پذیری بتن و بهبود دوام آن
. افزایش چسبندگی ، مقاومت کششی وفشاری ، مقاومت شیمیائی ، مقاومت سایشی
. افزایش مقاومت خمشی تا 50 درصد
. قابلیت اجرای ساده بتن و امکان اجرای لایه های نازک بتن
. جلوگیری از ترک خوردن یا طبله شدن
. سازگاری با انواع سیمان

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا