روانشناسیسبک زندگی

سبک زندگی سالم و فعال چیست ؟

زندگی به سبک سالم عادت به انجام کارهای مفید و سالم و دوری از عاداتی که برای سلامت انسان مضر است. این سبک از سه جنبه فردی، محیطی، و رابطه‌ی فرد با محیط پیرامونی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در واقع فرد با انتخاب سبک زندگی سالم می‌کوشد تا آگاهانه در راستای بهبود سلامت خود، دیگران، و محیط پیرامونش تلاش کند. با انتخاب این سبک زندگی احتمال دچار شدن به خیلی از بیماری های روانی و فیزیکی مانند استرس را کاهش خواهید داد. در ادامه ی مطلب به نکات مهم برای حرکت به سمت زندگی سالم را بیان می کنیم.

بهترین راه برای داشتن سبک زندگی سالم چیست ؟

در کل بهترین راهی برای داشتن زندگی سالم وجود ندارد ولی با رعایت موارد زیر می توانید سلامت زندگی خود را افزایش داده و به طرف سبک زندگی سالم و فعال حرکت کنید.

تغذیه مناسب 

تغذیه یکی دیگر از بخش های مهم در سلامت است. تغذیه کامل سبب شادابی، تندرستی، طول عمر و کاهش ناتوانی و بیماری می شود. همچنین تغذیه خوب به کاهش و تثبیت وزن کمک می کند.

 • حجم وعده‌های غذایی را کنترل کنید
  اغلب حجم وعده‌های غذایی ما بیشتر از میزانی است که به آن نیاز داریم. سعی کنید مقدار کمتری غذا در بشقاب بریزید، یا می‌توانید از بشقاب کوچکتری استفاده کنید. پس از اتمام غذا و قبل از این‌که دوباره بشقاب را پر کنید، ۱۵ دقیقه صبر کنید.
 • سعی کنید وعده‌های غذایی را با حجم کمتری میل کنید
  بجای این‌که سه وعده غذایی کامل بخورید، سعی کنید چند میان‌وعده را به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنید. با خوردن میان‌وعده‌های سرشار از پروتئین و کربوهیدرات‌های سرشار از فیبر با فاصله زمانی دو یا سه ساعت، در طول روز احساس سیری بیشتری خواهید کرد و انرژی مورد نیاز شما تامین می‌شود.
 • آب بیشتری بنوشید
  آب بهترین نوشیدنی برای داشتن زندگی به سبک سالم است. مایعات بدن را تامین می‌کند،‌ شما را سیراب می‌کند و به دفع مواد مضر از بدن کمک می‌کند. روزانه حداقل ۲ لیتر آب بنوشید.
 • غذای مصرفی روزانه و مقدار آن را یادداشت کنید
  تعداد و حجم مواد غذایی مصرفی را یادداشت کنید. تهیه دفتر یادداشت روزانه از مواد غذایی به شما کمک می‌کند تا کمبودهای احتمالی را بهتر تشخیص بدهید.
یاد داشت میزان کالری غذا
 • در رژیم‌غذایی زیاد سختگیری نکنید
  خوردن غذای سالم به معنی محروم شدن از دیگر غذاها نیست. در کل، سختگیری و وسواس فکری زیاد باعث حس ناامیدی و اشتهای زیاد برای میان‌وعده‌های ناسالم می‌شود. بنابراین در طول هفته می‌توانید پس از ناهار، میان‌وعده و تنقلات را با یک فنجان چای میل کنید. یا می‌توانید در آخر هفته از یک لیوان نوشیدنی شکلاتی لذت ببرید. همه این موارد بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل هستند.
حتما بخوانید
پرخاشگری چیست؟ + معرفی انواع پرخاشگری + بررسی علت پرخاشگری و نحوه درمان آن

نکات زندگی به سبک سالم – خواب و استراحت کافی

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از طرف خانواده و دوستانتان به کم‌خوابی یا پرخوابی متهم می‌شوید. شاید هم واقعا با مشکل بی‌خوابی روبرو هستید. اما خواب کافی چند ساعت است؟ همیشه به ما گفته‌اند که شب‌ها باید ۸ ساعت بخوابید، اما این میزان خواب یک میانگین است و ممکن است بهترین میزان خواب برای همه نباشد. پس برای داشتن زندگی به سبک سالم ، لازم است بهترین تایم را برای خود بیابید.

برخی از افراد به خواب بیشتری احتیاج دارند و برخی دیگر با کمتر خوابیدن سازگارند. نیاز ما به خواب ممکن است در طول عمر و در سنین مختلف تغییر کند. بنابراین جمله تکراری «هر شب ۸ ساعت بخوابید» چیزی بیش از یک کلیشه نیست. برای تنظیم خواب باید نیاز شخص خود را در نظر بگیرید و یک الگوی صحیح برای خود پیدا کنید.

وقتی میگوییم الگوی صحیح یعنی اینکه کارهای روزمره تان را جوری تنظیم کنید که هر شب برای مثال ۶ ساعت بخوابید. حالا یک ربع بیشتر یا کمتر!ولی این الگو نباید به صورتی باشد که یک شب ۸ ساعت بخوابید و شب دیگر ۳ ساعت!این برای سیستم بدن بسیار خطرناک است. همانطور که گفتیم میانگین نیاز به خواب در طول سال‌های زندگی هر فرد تغییر می‌کند، خصوصا در دوران کودکی و نوجوانی!!

نکات زندگی به سبک سالم - خواب و استراحت کافی

میانگین نیاز به خواب در گروه‌های سنی مختلف به ترتیب زیر است:

 • نوزادی (۳ الی ۱۱ ماه) ۱۴ الی ۱۵ ساعت
 • کودک نوپا (۱۲ الی ۳۵ ماه) ۱۲ الی ۱۴ ساعت
 • سن پیش از مدرسه (۳ الی ۶ سال) ۱۱ الی ۱۳ ساعت
 • سن مدرسه (۶ الی ۱۰ سال) ۱۰ تا ۱۱ ساعت
 • نوجوانی (۱۱ الی ۱۸ سال) ۹.۵ ساعت
 • بزرگسالی میانگین ۸ ساعت
 • سالمندی احتمالا به خواب کمتری احتیاج دارند…
حتما بخوانید
سبک زندگی فعال و غیرفعال | اهمیت ورزش در شیوه زندگی

رعایت نکات سبک زندگی فعال

شما باید تناسب اندام را بخشی از زندگی خود قرار دهید. آمادگی جسمانی وزن شما را کنترل کرده و به شما کمک می‌کند شب بهتر بخوابید، از حملات قلبی و مغزی و سایر مشکلات سلامتی جلوگیری می‌کند و به طور کلی طول عمر شما را افزایش می‌دهد. اساساً فواید بسیاری در ورزش وجود دارد که بدون آن نمی‌توانید سبک زندگی سالم داشته باشید. با خواندن نوشته ی سبک زندگی فعال و غیرفعال با خواص این نوع سبک زندگی آشنا شوید.

نکات زندگی به سبک سالم – تقویت ذهن

ذهن خود را برای موفقیت کامل برنامه ریزی کنید. یک چشم انداز، یک آینده متقاعد کننده که شما را هیجان زده و الهام بخش می کند، توسعه دهید و روزانه بر روی آن تمرکز کنید. مطمئناً اجازه ندهید چیزی شما را تحت تأثیر قرار دهد یا امکان آن را زیر سوال ببرید. من به شما قول می دهم که با کنترل افکار خود، زندگی خود را تا حد زیادی بهبود خواهید بخشید.

کنترل استرس

استرس مداوم و مزمن تاثیرات زیادی بر سلامتی‌تان می‌گذارد و زندگی به سبک سالم شما را تهدید می کند. وقتی سیستم عصبی ارادی شما بیش از اندازه فعال باشد، علائم فیزیکی مشاهده خواهید کرد که در درازمدت بیماری‌هایی به دنبال خواهد داشت ازجمله افسردگی، اضطراب، زخم معده، سردرد، ریزش مو و مشکلات قلبی.

نکات زندگی به سبک سالم - کنترل استرس

وقتی در موقعیت استرس‌زایی هستید، به سرعت هر چه تمام‌تر از آن موقعیت بیرون بیایید. درست نفس بکشید، مدیتیشن کنید، ورزش کنید، با کسی حرف بزنید یا به پیاده‌روی بروید. قبل از اینکه استرس بتواند بر سلامتی‌تان اثر بگذارد، سیستم عصبی‌تان را آرام کنید.

حتما بخوانید
درباره اختلال وسواس فکری چه می‌دانید؟

مثبت اندیش بودن

همه ما در زندگی حوادث ناگواری را تجربه کرده ایم و چیزی که در این وسط مهم است نحوه برخورد ما با اینگونه مسائل است. داشتن افکار مثبت به حفظ سبک و رفتارهای مثبت در زندگی کمک می‌کند. به طور مثال خواندن جملات تشویق کننده، گوش دادن به موسیقی مورد علاقه یا گردش در طبیعت از جمله این رفتارهای مثبت هستند.

سخن پایانی

در این نوشته نکاتی را در خصوص حرکت به سمت سبک زندگی سالم عنوان کردیم. آگاه باشید که تغییرات آهسته در زندگی ما آسانتر از تغییرات بزرگ می باشد. به همین دلیل پیشنهاد می شود آهسته و پیوسته تغییرات را بر زندگی خود اعمال کنید تا از مزایای بی شمار سبک زندگی سالم لذت ببرید.

سپاس که در مجله‌ی راه موفقیت همراه ما بودید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا