سبک زندگی

دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته

اصولا زبان آموزان به محض ورود به عرصه آموزش تمایل دارند با دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته آشنا شوند. این دوره ها به نام CEFR شناخته می شوند که در واقع کوتاه شده عبارت Common European Framework of Reference for Language می باشد. این دوره ها سطح تسلط و دانش زبانی همه زبان آموزان را نشان می دهند و بهتر است هر زبان آموز برای شروع فرایند یادگیری سطح زبانی خود را بداند و با خیال راحت این مسیر را طی کند.

البته این را هم د نظر بگیرید که برخی افراد عقیده دارند که زبان انگلیسی را از پایه یاد بگیرند. در غیر این صورت باید آزمون تعیین سطح گرفته شود. در آموزشگاه زبان ملل و دیگر آموزشگاه‌های معتبر آزمون تعیین سطح توسط اساتید بسیار برجسته برگزار خواهد شد.

اهمیت تعیین سطح جهت شروع یادگیری زبان انگلیسی

درست است که در آموزشگاه زبان ملل و سایر موسسه ها دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته برگزار می شود، اما افرادی که در زمینه‌ زبان سابقه ای دارند بهتر است با شرکت در آزمون های تعیین سطح، میزان دانش زبانی خود را بسنجند. در غیر این صورت بهتر است آموزش زبان انگلیسی از صفر را شروع کنند.

این را فراموش نکنید که اگر زبان آموز در سطحی پایین تر از دانش زبانی خود قرار بگیرد، مطمئنا کلاس برای او بسیار آسان و خسته کننده خواهد شد. در حالت برعکس نیز سطوح بالاتر از سطح زبانی، انگیزه او را از بین برده و اعتماد به نفس او را کاهش می دهد. به همین منظور باید برای چنین افرادی امتحانی برگزار شود و زبان آموزان طبق سطح زبانی خود آموزش را شروع نمایند.

از دیگر مزایای امتحان تعیین سطح، این است که اگر شخص قصد داشته باشد در آزمون های مختلف شرکت نماید، میزان دانش زبانی و سطح خود را می داند و به موقع و به جا در این آزمون ها شرکت خواهد کرد و مطمئنا برای ارتقای دانش زبانی خود تلاش خواهد کرد.

آشنایی با استاندارد CEFR

اگر در زمینه آموزش زبان انگلیسی قدم‌ برداشته باشید مطمئنا نام استاندارد اروپایی CEFR را شنیده اید. امروزه سطح زبانی در کل جهان به سمتی پیش رفته است که این استاندارد فقط منحصر به کشورهای اروپایی نمی باشد. در واقع باید گفت که این استاندارد در سر تا سر جهان مورد قبول و استقبال می باشد.

برای این که سطح زبانی و علمی زبان آموزان سنجیده شود و در سطح مناسب خود شروع به آموزش نمایند، این استاندارد را مورد استفاده قرار می دهند. در واقع نمره هایی که در این آزمون استاندارد به دست می آیند، سطح زبانی هر زبان آموز را مشخص می سازد.

حتما بخوانید
از تکنیک صندلی خالی چه می‌دانید؟

این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که قرار گرفتن زبان آموزان در سطح واقعی خود، باعث پیشرفت و رشد آن ها خواهد شد اما در حالت برعکس، امکان دارد زبان آموز خسته، دلسرد و مایوس شود و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته به همین منظور ایجاد شده اند و هر زبان آموز بابد در سطح مناسب خود آموزش ببیند.

عادت های غلط در آموزش زبان انگلیسی

علاوه بر این که برخی وسواس شدیدی دارند که بدانند دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته چه مواردی هستند، برخی عادت های غلط نیز بین زبان آموزان، خانواده ها و حتی برخی اساتید وجود دارد. به جرات می توان گفت که فرایند یادگیری زبان انگلیسی لذت هایی دارد که باید واقعا آن ها را درک کرده و به دنبال آن ها رفت و ارتباط بسیار سالم و زیبایی با این زبان برقرار نمود.

اما همین باورهای غلط جلوی بسیاری از این لذت ها و ارتباطات جالب با زبان انگلیسی را گرفته اند. برخی اعتقاد دارند که برای پیشرفت در یادگیری زبان انگلیسی باید واژگان متفاوت را حفظ نمایند و در صورتی که موفق نشوند دچار یاس شده که در یادگیری این زبان مشکل دارند. افزایش و گسترش دادن دامنه لغات و اصطلاحات امری بسیار لذت بخش و در عین حال حساس و کلیدی است.

روش یادگیری لغات باید به گونه ای باشد که تمامی آن ها ملکه ذهن شوند. همچنین نکات کلیدی و مهم گرامری نیز چیزی نیستند که بخواهید به خاطر بسپارید اما در مواقع لزوم فراموش کرده و نتوانید به کار ببرید. ریشه یابی کلمات برای یادگیری آن ها امری بسیار مهم و کاربردی می باشد و در واقع ریشه در زبان شناسی دارد. از دیگر باورهای برخی زبان آموزان کسب مدرک های متفاوت و رسیدن‌ به سطوح بالاتر است.

در واقع این افکار می تواند به عنوان یک نمایش قدرت تلقی شود که البته راه به جایی نمی برد. هدف از گذر کردن از سطوح مختلف زبانی و کسب مدرک، بالا رفتن توانایی و دانش زبانی می باشد. پس اگر قصد دارید مسیر آموزش زبان انگلیسی را آغاز نمایید، از همین ابتدا تصمیم بگیرید که تمام توان خود را برای یادگیری هر چه بیشتر و بهتر زبان به کار ببرید و کاری کنید که زبان انگلیسی در رگ و پی شما وارد شود.

حتما بخوانید
زیبا ترین روش چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه

قابل ذکر است که این باورهای غلط دیرین تنها می تواند مسیر یادگیری را به انحراف بکشاند. بهترین کار این است که توجه و تمرکز خود را تنها بر روی این نگذارید که قرار است زبان انگلیسی را یاد بگیرید، بلکه باید به سبک و تکنیک آموزشی توجه ویژه داشته باشید.

اگر برای آغاز مسیر آموزش زبان انگلیسی درست قدم بر ندارید مجبور خواهید بود در جایی متوقف شده و دوباره از ابتدای مسیر شروع مجدد نمایید. آموزشگاه زبان ملل این افتخار را دارد که با وجود کادر مجرب و اساتید متخصص و برجسته و کارآزموده بهترین متد و تکنیک را برای آموزش زبان انگلیسی و سایر زبان ها به کار می برد. در ادامه برخی باورهای اشتباه را توضیح خواهیم داد.

·         حفظ کردن کلمات و اصطلاحات

یکی از باورهای غلط که در تمام دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته بین زبان آموزان، خانواده ها و متاسفانه برخی اساتید رایج شده است، این است که با حفظ کردن کلمات و واژه ها به اصطلاح قرار است دامنه لغات خود را گسترش دهند. برخی این فرایند را معادل بالا رفتن توانایی و دانش زبانی افراد می دانند. این افراد اعتقاد دارند که با این روش بهتر می توانند در مکالمات و مراودات روزانه شرکت نمایند.

برخی اعتقاد دارند که باد استفاده از دیکشنری و مطالعه و حفظ کردن کلمات باید در دستور کار زبان آموزان قرار بگیرد در صورتی که این روش کاملا اشتباه است. این روش در نهایت نتیجه ای جز خستگی و دلسردی زبان آموزان نخواهد داشت.

در برخی از سیستم های آموزشی، یادگیری صحیح زبان انگلیسی را با دیکشنری شدن زبان آموزان اشتباه گرفته‌ اند. بهتر است که برای آموزش زبان انگلیسی روش های بسیار لذت بخش و جذابی به کار برده شود و مطمئنا این روش ها می توانند زبان آموز را روز به روز علاقمندتر و موفق تر خواهد کرد. باید برای طی کردن این مسیر و رسیدن‌ به قله های پیشرفت، آگاهی و تجربه خود را افزایش داده و با یک دید متفاوت مسیر را آغاز نمود.

·         تصور اشتباه در مورد گرامر

از تصورات اشتباه دیگر در فرایند آموزش زبان انگلیسی این است که باید تمام فرمول های گرامری را حفظ نمود وگرنه نمی توان در یادگیری زبان انگلیسی موفق شد. بهتر است دید خود را تغییر داد و همانند کودکی که زبان مادری را بدون حفظ کردن یاد می گیرد، به زبان انگلیسی نگاه کرد.

اکثر منابع آموزشی غرق در نکات گرامری هستند و زبان آموزان نیز ملزم هستند این فرمول ها را حفظ نمایند و در امتحان های متعدد دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته را طی نمایند. درست است که بدون یاد گرفتن نکات گرامری نمی توان جمله سازی نمود اما باید تمام این نکات به شیوه درست آموزش داده شود.

حتما بخوانید
انواع دکوراسیون کافه

نکات مهم و کلیدی گرامری نباید حفظ شود بلکه این قوانین باید از ابتدا در قالب جمله و‌ متن آموزش داده شود. بهترین روش این است که نکات گرامری و کلمات و اصطلاحات را از طریق مشاهده فیلم و سریال، گوش دادن به موسیقی و اخبار و تکنیک های دیگر یاد گرفت.

ایده های صحیح و متفاوت جهت یادگیری زبان انگلیسی

اکنون که برخی از باورهای غلط را در مورد یادگیری زبان انگلیسی شناختید، بهتر است به نتیجه ای درست برای طی کردن این مسیر برسیم‌. بدون شک برای تسلط بر زبان انگلیسی باید بتوان در وهله اول روی تلفظ درست کار کرد. باید به گونه ای با زبان برخورد کرد که در نهایت به شکل یک فرد انگلیسی زبان و نیتیو صحبت نمود.

بهترین کار این است که از همان ابتدای مسیر روی مهارت های چهار گانه زبان کار کنید و اهمیت ویژه ای به آن ها بدهید. مهارت های شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خوانداری در فرایند آموزش زبان انگلیسی باید به گونه ای تقویت شوند که زبان انگلیسی را همانند زبان مادری درک کنید. بهترین کار این است که از ابتدای مسیر، به سمت مشاهده فیلم و سریال های زبان اصلی بروید.

اما این نکته را مورد توجه قرار دهید که با توجه به دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته باید نوع سریال و فیلم را مشخص کنید. در ابتدا باید از فیلم ها و سریال های ساده تر شروع کنید و حتما برای یادگیری بهتر در اوایل راه از زیر نویس استفاده نمایید. اما پس از این که مضمون داستان برای شما مشخص شد، آن را بدون زیر نویس مشاهده نمایید. بدون تردید، مشاهده فیلم و سریال به راحتی دامنه لغات را بالا برده، شما را نکات گرامری آشنا می کند و همچنین با فرهنگ مردم نیز آشنا خواهید شد.

مهارت شنیداری و گفتاری شما با این روش بسیار تقویت خواهد شد و مطمئنا می توانید به مرور زمان شیوه های گفتاری افراد انگلیسی زبان را یاد بگیرید. همچنین می توانید مطالعه کتاب ها و مجله های مورد علاقه خود را در برنامه قرار دهید و توانایی و مهارت خوانداری و نوشتاری خود را تقویت کنید.

سعی کنید دفتری برای خود تهیه نمایید و هنگام مشاهده فیلم و سریال یا مطالعه کتاب و مجلات کلمه ها، عبارت ها، اصطلاحات و نکات گرامری جدیدی که یاد می‌گیرید را یادداشت نمایید. این کلمات را باید در جمله یاد بگیرید و مطمئن باشید با این روش ها همگی ملکه ذهن شما خواهند شد. نکته مهم دیگر این است که آموخته های خود را روزانه تمرین کنید. تمربن و تکرار حتما باید به صورت روزانه در دستور کار شما قرار بگیرد.

حتما بخوانید
درباره اختلال وسواس فکری چه می‌دانید؟

آشنایی با دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته

در این بخش از مقاله تمام دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته را برای شما توضیح خواهیم داد. این دوره ها در آموزشگاه زبان ملل طبق استانداردهای CEFR برگزار خواهد شد. تکنیک های آموزشی به روز و مدرن توسط اساتید بسیار کارآمد انجام می شود و موفقیت و رضایت شما تضمین خواهد شد.

1. سطح پایه A1 یا Elementary

این سطح ابتدایی ترین سطح از دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته می باشد و برای افرادی مناسب است که اصلا آشنایی با زبان انگلیسی ندارند‌. البته برخی افراد که به میزان کمی هم با زبان انگلیسی آشنایی دارند، بهتر است همین سطح را انتخاب نمایند.

در پایان این دوره، زبان آموزان توانایی این را دارند که اصطلاحات و جملات ساده و روزمره را به راحتی به کار ببرند. یکی دیگر از مهارت ها این است که شخص قادر است خود را معرفی نماید و درباره خانواده، محل زندگی و دوستان خود صحبت نماید. اما این نکته را فراموش نکنید که زبان آموزان پس از اتمام این دوره بسیار آرام صحبت می کنند و سرعت بالایی ندارند.

2. سطح پایه A2 یا Pre – Intermediate

این مرحله در واقع آخرین قدم از سطح ابتدایی می باشد. با گذراندن این مرحله زبان آموزان می توانند در موقعیت های مختلف صحبت کنند و مکالمه های روزانه را مورد استفاده قرار دهند. درباره اطلاعات و گذشته خود و خانواده می توانند صحبت کنند و جملات پر کاربرد بیشتری را یاد می گیرند. حتی گفتنی است که این افراد قادر هستند در گفت و گوهای دیگران شرکت نمایند و در مورد خربد، انواع شغل ها، موقعیت جغرافیایی و آب و هوا و اطلاعات دیگر اظهار نظر کنند.

3. سطح متوسط یا B1 یا Intermediate

دوره متوسط نیز از دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته است و دو مرحله دارد. زبان آموزان در این سطح قادر هستند نیازهای خود را بیان نمایند. اما ناگفته نماند که‌ نمی توانند در آزمون های جهانی شرکت نمایند و باید برای این کار مهارت های بیشتری کسب نمایند. اما با اتمام ابن چند دوره می توانند در سفر به کشورهای انگلیسی زبان نیازهای خود را تا حدودی برطرف نمایند. همچنین این توانایی را دارند که در مورد موضوعات مختلف و خاص کاملا اصولی مطلب بنویسند‌. درباره اهداف و آرزوهای خود و ایده هایی که برای آینده دارد صحبت کند‌.

حتما بخوانید
ازدواج سفید چیست و در ایران چگونه است؟ + علل افزایش ازدواج سفید میان جوانان ایرانی در سالیان اخیر + مقایسه ازدواج سفید در ایران و اروپا

4. سطح متوسط B2 یا Upper – Intermediate

با ورود به این سطح، آموخته های سطح قبل به میزان چشمگیری مورد نیاز است و همان موارد را به صورت تخصصی تر آموزش می بینند. در واقع زبان آموزان وارد دنیای متون پیچیده تر می شوند.

پس از اتمام این دوره، زبان آموزان قادر هستند در موضوعات پیچیده و تخصصی شرکت نمایند و درک خوبی داشته باشند‌. در این سطح توانایی گفتاری به میزان  زیادی تقویت خواهد شد و زبان آموزان می توانند بسیار روان و قابل فهم صحبت نمایند.

5. سطح پیشرفته C1 یا Advanced

این دوره یکی از مهم ترین دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته است و باید مهارت های زبان آموزان به صورت کامل تکمیل شوند‌. زبان آموزان در این سطح توانایی شرکت در آزمون های جهانی را دارند‌. متن های پیچیده و طولانی را به خوبی درک می کنند و می توانند با تسلط زیاد صحبت نمایند. سرعت درک و پاسخگویی در این افراد بسیار بالا بوده و در واقع در مکالمات تخصصی و اجتماعی و حتی آکادمیک مشکلی ندارند.

6. سطح پیشرفته C2 یا Proficiency

این سطح پایانی ترین مرحله در دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته به حساب می آید. زبان آموزان در این سطح مهارت های لازم را در زبان انگلیسی کسب نموده اند و البته که باید برای تکمیل مهارت ها به صورت تخصصی تر اقدام نمایند.

در پایان این دوره زبان آموزان درک زیادی از مطالب دارند و به صورت لحظه ای می توانند اظهار نظر نمایند. این افراد همانند یک فرد بومی می توانند صحبت نمایند و در مورد مطالب مختلف با شفافیت تمام اظهار نظر کنند.

سخن پایانی

در این مطلب شما می توانید با تمام دوره های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته آشنا شدید. توجه داشته باشید که هدف از یادگیری زبان انگلیسی فقط طی نمودن این دوره ها نمی باشد و باید به صورت کاملا اصولی قدم در مسیر آموزش زبان انگلیسی گذاشت. در تمام مراحل یادگیری زبان، دست از تمرین و تکرار روزانه بر ندارید و روی تمام مهارت های خود کار کنید. البته که مشاوران ما در آموزشگاه زبان ملل همیشه آمادگی دارند که پاسخگوی سوالات شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا