خانوادهروانشناسیسبک زندگی

ازدواج سفید چیست و در ایران چگونه است؟ + علل افزایش ازدواج سفید میان جوانان ایرانی در سالیان اخیر + مقایسه ازدواج سفید در ایران و اروپا

ازدواج سفید یا همباشی راهکاری است که برای حل مشکلات ازدواج جوانان پدید آماده است. این راهکار که منشأ غربی دارد یک پدیده نو ظهور نیست و سال ها است که در غرب انجام می گیرد. در سال های اخیر نیز در کشور ما رواج پیدا کرده این در حالی است که با قوانین جوامع اسلامی منافات دارد. از آن جایی که این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است ما قصد داریم در ادامه این نوع از ازدواج را به طور کامل به شما معرفی کنیم و علل افزایش آن را در ایران مورد نقد و بررسی قرار دهیم. به شما نیز پیشنهاد می کنیم که تا پایان با ما همراه باشید تا بیش تر با این پدیده آشنا شوید.


فهرست مطالب


ازدواج سفید چیست؟

اگر بخواهیم ازدواج سفید را به صورت ساده تعریف نماییم می‌توانیم بگوییم که ازدواج سفید، شروع و تشکیل پیوند زناشویی بین یک زن و مرد بدون لحاظ چارچوب قانونی، حقوقی، شرعی و عرفی می‌باشد.

ازدواج سفید چیست؟

در واقع در ازدواج سفید زن و مرد بدون ثبت رسمی و قانونی مسئله ازدواج و بدون گذراندن آداب و رسوم مرسوم در رابطه با ازدواج رسمی، شروع زندگی‌شان را زیر یک سقف پایه ریزی می‌نمایند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوایند مقاله فرسودگی عاطفی را بخوانید. طبعاً در چنین ارتباطی طرفین تعهد قانونی و شرعی نسبت به یکدیگر ندارند و نمی‌توانند مدعی حق و حقوقی نسبت به یکدیگر باشند.با این اوصاف متوجه می شویم که ازدواج سفید پدیده‌ای غیر قانونی، غیر رسمی و خلاف و آداب و رسوم حاکم بر جامعه می باشد و در دنباله آن، مجموعه ای از ناهنجاری‌های اخلاقی و اجتماعی به بار می‌آید.

تاریخچه ازدواج سفید از کجا و در چه زمانی نشات گرفته است؟

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان؛ اهمیت و نقش محوری خانواده در جامعه ایرانی دارای وجه تمایز‌هایی با سایر کشورهای دنیا می‌باشد. به طور مثال اهمیت و جایگاه ویژه‌ای که خانواده در زندگی شخصی و اجتماعی اشخاص در ایران دارد، در مقام مقایسه با این جایگاه برای ملل اروپایی و آمریکایی نمی‌باشد.

حتما بخوانید
جدیدترین دکوراسیون های اداری

چرا که کشورمان به دلیل ریشه فرهنگی متاثر از مبانی دین مبین اسلام و تمدن ناب ایرانی به جایگاه ویژه خانواده در پیشبرد زندگی اجتماعی و شخصی افراد تاکید ورزیده است. این مهم را به راحتی می‌توان در گفتمان بزرگان و صاحب نظران دینی و ملی کشورمان شاهد بود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  خلاقیت در کودکان را بخوانید.

تاریخچه ازدواج سفید

در خصوص تاریخچه ازدواج سفید بایستی به نظام اجتماعی و تشکیلاتی کشورهای غربی رجوع کرد. جایی که در سالیان اخیر شروع و برقراری پیوند عاطفی و زناشویی در کشورهای غربی در ساختاری خارج از مباحث حقوقی و سنت‌های مرسوم ترویج پیدا کرده است و مقوله ازدواج غیر رسمی و غیر حقوقی از جایگاه خاصی برخوردار شده است.

ازدواج سفید برای اولین بار:

ازدواج سفید برای اولین بار در ایالات متحده امریکا و زیر پرچم جنبشی به نام آزادی زنان پایه ریزی شده است. اگرچه جنبش آزادی زنان با هدف و نیت توسعه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و … کشور و تحقق مفهوم عدالت در همه ابعاد برای زنان شکل گرفت.

اما سال‌ها بعد این جنبش به نام انقلاب جنسی دربین کارشناسان معرفی گشت و ابعاد عدالت جویانه و ضد تبعیض آن جایش را به ناهنجاری‌ها و رفتارهای نامتعارف و ابتذال محور در بین زنان داد. درست است که ماهیت و هدف جنبش آزادی زنان دارای ارزشمندی‌های زیادی برای جامعه ایالات متحده امریکا بود ولی نمی‌توان از ناهنجاری‌ها و سنت شکنی‌های غیر اخلاقی آن چشم پوشی کرد.از آن زمان بود که پدیده ازدواج سفید و شروع زندگی مشترک بدون لحاظ مسائل قانونی و رسمی ترویج یافت.

بررسی علل افزایش و برخی از فواید ازدواج سفید از منظر جوانان

عوامل زیادی باعث ظهور ازدواج سفید در ایران شده اند که مهم ترین آن ها نیز به شرح ذیل است:

ازدواج سفید در ایران – نداشتن امنیت شغلی

یکی از مهم ترین علل افزایش ازدواج سفید در ایران نداشتن امنیت شغلی است که در چند دهه اخیر نیز بیش تر خودنمایی می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خشم در کودکان را بخوانید.

حتما بخوانید
اعتیاد به فضای مجازی در نوجوانان

متأسفانه اکثر جوانانی که در شرف ازدواج هستند تمکن مالی ندارند و نمی توانند از پس هزینه های مراسم ازدواج و زندگی خود بر بیایند. به همین دلیل نیز ترجیح می دهند ازدواج سفید داشته باشند تا هزینه مراسم عقد و عروسی و خریدن طلا به عهده آن ها گذاشته نشود.

ازدواج سفید در ایران – تغییر و کم رنگ شدن ارزشها

یکی دیگر از دلایل افزایش ازدواج سفید در ایران این است که ارزش های اخلاقی جوانان تغییر کرده است. تسهیل و در دسترس بودن آسانتر بودن در برقراری رابطه از دیگر عوامل بسیار مهم است.

ازدواج سفید در ایران – نبود زمینه آشنایی و اعتماد

یکی دیگر از دلایل افزایش ازدواج سفید در ایران این است که دختران و پسران جوان از یکدیگر شناخت چندانی ندارند به یک دیگر اعتماد ندارند.

نبود زمینه آشنایی و اعتماد

آن ها اعتقاد دارند که تجربه همباشی و ازدواج سفید برای شناخت طرف مقابل و شروع یک زندگی موفق لازم است.

ازدواج سفید در ایران – دین گریزی

عامل دیگری که باعث افزایش میزان ازدواج سفید در ایران شده دین گریزی است. دین که روش و منش زندگی کردن را به انسان مسلمان می آموزد محدودیت های خاصی را در خصوص روابط جنسی قبل از ازدواج شرعی مطرح می کند. اما در حال حاضر به دلیل تغییرات فرهنگی و ارزشی که در جامعه ایرانی و نسل جدید رخ داده است برخی افراد حاضر نیستند که قوانین دینی را در زندگی خود رعایت کنند و حتی تا جایی که بتوانند نیز از انجام دستورات دینی خودداری می کنند.

مقایسه ازدواج سفید در ایران و اروپا

در چند دهه اخیر روابط جنسی و سبک ازدواج‌ها در جهان تغییرات زیادی داشته است. این تغییرات در ایران نیز چشمگیر است. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که روابط جنسی قبل از ازدواج در ایران رو به افزایش است. این موضوع در کلان شهرهای ایران بیشتر به چشم می‌خورد.

حتما بخوانید
چسب بتن چیست؟

هم خانگی:

در این نوع ازدواج خانم و آقا بدون هیچ عقد شرعی و رسمیت قانونی با یکدیگر هم‌خانه می‌شوند ولی ارتباط جنسی ندارند. این موضوع از نظر شرع و دین اسلام پذیرفته شدنی نیست. با فرهنگ جامعه ایرانی نیز سازگاری ندارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله استرس چیست را بخوانید.

هم باشی:

هم باشی نوعی هم خانگی است. خانم و آقا بدون ثبت رسمی با یکدیگر در یک خانه زندگی می‌کنند. با وجود اینکه ازدواج آنها جایی ثبت نشده است، مسائل مربوط به خانه و زندگی بر دوش هر دو نفر آنها است. تفاوت فرهنگ و دین ایران در مقایسه با فرهنگ و دین جامعه غرب، سبب شده تا موضوع ازدواج سفید و مسائل مربوط به آن در ایران و اروپا با یکدیگر متفاوت باشد.

ازدواج سفید در ایران

در خصوص تاریخچه ایجاد ازدواج سفید لازم به توضیح است که در ابتدا ازدواج سفید به این معنا بوده است که به هر دلیلی خانم و اقا با یکدیگر هم خانه می‌شوند. ناگفته نماند که در ابتدا به ازدواج ناکامل که دو فرد با هم در یک خانه زندگی می‌کنند ولی روابط جنسی ندارند، ازدواج سفید گفته می‌شد. این سبک ازدواج در ایران متفاوت‌تر است. موضوعی که در ایران از آن تحت عنوان ازدواج سفید یاد می‌شود، شرایطی است که دو طرف به جهت برطرف کردن نیازهای عاطفی و جنسی خود با یکدیگر هم خانه می‌شوند.

در نتیجه ازدواج سفید دو معنا دارد. معنای اول هم خانگی که به شرایطی گفته می‌شود که در آن خانم و آقا بدون ثبت رسمی در یک خانه مشترک زندگی می‌کنند و با یکدیگر رابطه جنسی ندارند. حالت دوم این سبک ازدواج هم باشی نام دارد. در هم باشی دو فرد غیر هم جنس مشترکاً در یک خانه زندگی می‌کنند و با یکدیگر رابطه جنسی دارند. نوع دومی که از آن تحت عنوان زندگی زناشویی بدون ازدواج نیز یاد می‌شود، بیشتر در کشورهای اروپایی و آمریکایی رواج دارد. دختر و پسر بدون ثبت رسمی و داشتن هیچ تعهدی زندگی مشترک خود را شروع می‌کنند.

در جامعه ایران ازدواج سفید چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

ازدواج سفید، عوارض هم به دنبال دارد که مهم ترین آن ها نیز به شرح ذیل است:

حتما بخوانید
رژیم سم زدایی چیست و چگونه آن را اجرا کنیم؟ + معرفی 8 روش برای جوانسازی بدن

طرد شدن از خانواده

یکی از مهم ترین و اصلی ترین عوارض ازدواج سفید این است که در صورت اطلاع خانواده ممکن است فرد از خانواده اش طرد و یا برای مدتی محدود می شود و در این مدت حمایت چندانی از آن ها دریافت نمی کند.

آسیب به آینده دختران

اگر ازدواج سفید به هم بخورد و دختر و پسر یک دیگر را ترک کنند ممکن است دختر با مشکلاتی مانند از دست دادن باکرگی مواجه می شود و نتواند به آسانی رابطه جدیدی را آغاز کند.

عدم امنیت روحی – روانی

در ازدواج سفید یکی از عمده ترین فشارهای روانی این است که زوجین از افشای رابطه خود هراس دارند و نمی خواهند مورد سرزنش قرار بگیرند. یکی دیگر از عوارض ازدواج سفید این است که حس دوگانگی به افراد می دهد و آرامش روحی آن ها را مختل می کند.

نبود حمایت قانونی

قانون ایران از افرادی که ازدواج سفید داشته اند حمایت نمی کند. با این اوصاف اگر این افراد در طول دورانی که با یک دیگر زندگی می کنند به اختلاف بخورند و مورد خشونت قرار بگیرند نمی توانند به آسانی برای احقاق حق خود از قانون کمک بگیرند.

ارث نبردن زوجین از یک دیگر و نبود نفقه

طبق قوانین در ایران زمانی که زوجین وارد یک رابطه رسمی می شوند و ازدواج خود را در دفترخانه ثبت می کنند مرد متعهد می شود که هزینه های زندگی را تأمین کند. اما در ازدواج سفید عموما هر شخصی خودش باید نیاز های خود را برآورده کند.در ازدواج زمانی که طرف مقابل فرد فوت می کند او در اموال او هیچ حقی ندارد و از او ارث نمی برد.

چرا ازدواج رسمی دارای سلامت بالاتری نسبت به ازدواج سفید است؟

به طور کلی ازدواج رسمی از لحاظ سلامت جنسی، جسمی و روانی دارای فواید و امتیازهای به مراتب بیشتری در قیاس با ازدواج سفید و غیر رسمی است.اشخاصی که مبادرت به ازدواج سفید می‌نمایند؛ از سلامت و ضریب اطمینان جنسی و جسمی کمتری نسبت به ازدواج رسمی برخوردارند و چه بسا به دلیل عدم شناخت کافی از طرف مقابل شان، دچار مخاطرات و بیماری‌های مقاربتی شوند.

حتما بخوانید
مهم ترین نکات برای انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

همچنین بسیاری از افرادی که اقدام به انتخاب ازدواج سفید می‌نمایند؛ از کیفیت رابطه جنسی مناسبی بهره نبرده و دچار مشکلات مربوط به رضایت جنسی نیز می‌باشند. البته عدم تحقق این موارد فقط وابسته به ازدواج سفید نیست و عوامل دیگر نیز موثر می‌باشند.

 رسمی

از نظر روحی و روانی؛ اشخاص درگیر با پدیده ازدواج سفید، دچار آسیب های روحی همچون افسردگی، سطح رضایت پایین عاطفی و… می باشند که بسیار خطرناک و مشکل ساز است. در روابط مربوط به ازدواج سفید به دلیل آنکه؛ احتمال جدایی و عدم قطعیت پیوند رسمی زیاد می باشد، آسیب های روحی و روانی همچون افسردگی، نا امیدی و.. برای دو طرف محتمل است.

همچنین یکی دیگر از معایب ازدواج سفید؛ فقدان مرزبندی مشخص در رابطه با مسئولیت‌ها، تعهدات، تکالیف و حقوق دوجانبه می‌باشد که در انسجام و استحکام رابطه عاطفی و زناشویی تاثیر مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌نماید.هدفمند نبودن طرفین برای سرمایه گذاری اقتصادی و رشد مالی از دیگر اشکالاتی است که اشخاص در ازدواج سفید با آن مواجه می‌باشند و باعث خسارات مالی و معنوی خواهد شد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ازدواج سفید آشنا شدید. همچنین از دلایل ایجاد آن و عوارض ازدواج سفید در ایران آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا ازدواج سفید جرم است؟

قانون گذار ایران تاکنون اقدام به تصویب قانون صریحی در خصوص ازدواج سفید نکرده و مجازاتی برای آن در نظر نگرفته است نمی توان گفت ازدواج سفید در ایران جرم محسوب می شود.

قانون گریزی یا تعارض های نسلی تا چه اندازه در ازدواج سفید نقش دارند؟

یکی از عوامل مهم در شکل گیری ازدواج سفید در ایران، قانون گریزی و یا تعارض فرزندان با والدین خود است. این افراد برای مقابله با نظرات، عقاید و روش های والدین خود به سمت ازدواج سفید می روند تا به نوعی با سنت مقابله کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا